Wystartowała XVII edycja dwudniowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej. Na starcie, na błoniach nad Wisłą przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Opatowcu stanęło 17 pojazdów. Ich właściciele przyjechali z całego kraju. W tym roku królują fiaty, ale można też podziwiać wyścigowe subaru czy zabytkowe motocykle.
Pomysłodawca i komandor rajdu, prezes kazimierskiego koła Automobilklubu Kieleckiego – Marek Krupa, a na co dzień sekretarz powiatu kazimierskiego, jak co roku prowadzi kolumnę pojazdów, tym razem siedząc za kierownicą 25-letniego Fiata Barchetta Limited z czerwonym dachem i wnętrzem.
– Odkrywamy nieodkryte zakątki ziemi świętokrzyskiej np. pomnik upamiętniający Martyrologię Wsi Polskiej w Michniowie czy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Gości mamy m.in. z Gliwic, Łodzi, Cieszyna, Krakowa czy Kielc – mówi Marek Krupa.
Uczestnicy rajdu zwiedzą również tężnie solankową w Busku-Zdroju, Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku w miejscowości Podgaje czy Muzeum Samochodów Sportowych w Smogorzowie.
W rajdzie udział bierze m.in. Piotr Pluskowski z Cieszyna, historyk polskiej motoryzacji, autor książek i artykułów o tematyce motoryzacyjnej, organizator konferencji naukowych i organizator imprez motoryzacyjnych. Przyjechał mercedesem.
– To jedna z pierwszych wersji – Mercedes 124 z 1987 roku, silnik ma 2,5 litra, diesel. To samochód wygodny, komfortowy klasa E. Mimo, że jest to klepok, to wyciszony – mówi.
W sobotę (9 lipca) o godz. 19.00 na Torze Kielce zaplanowano próby sprawnościowe z udziałem pojazdów wyprodukowanych przed 1997 rokiem. Druga część 17. Rajdu Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej odbędzie się w niedzielę.
Program XVII Rajdu Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej:
9 lipca (sobota):
12:30 – Gospodarstwo Agroturystyczne i łowisko, Śladków Mały
13:30 – Zajazd Wilczyniec, Śladków Mały
15:00 – Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku „Polska na kołach”, Podgaje
16:30 – Muzeum Samochodów Sportowych i Motobiblioteka, Smogorzów
19:00 – Tor Kielce
10 lipca (niedziela):
9:00 – Ćmińsk – zbiórka na stacji paliw BP (krzyżówka na kierunkach Łódź i Samsonów)
10:15 – Michniów – Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej.
12:00 – Nowa Słupia – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego