W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbył się kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyki Klasycznej Ucho Igielne. Tym razem był połączeniem muzyki i słowa.
Swoją nowelę „Toccata C-dur” przeczytał pisarz Antoni Libera. Tytułowy utwór to zadanie dyplomowe bohatera noweli. Sam autor, który ma wykształcenie muzyczne podkreślał, że choć jest tu wiele wątków autobiograficznych, to jednak nie jest opowieść o jego życiu:
– Nie należy tego traktować jako opowieści o mojej przygodzie, ale rzeczywiście dość wcześnie spotkałem się z tą toccatą w szkole muzycznej. Mało tego, jako dziesięcioletni chłopiec byłem w filharmonii, kiedy na bis wykonywał ją Richter, o tym zresztą wspominam w noweli. Poza tym, znawcy wskazują, że to utwór z kluczem. Ja próbowałem go rozszyfrować, choć to nigdy do końca się nie udaje – dodał Antoni Libera.
Organizatorka festiwalu Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala zwracała z kolei uwagę na wykonawcę muzyki.
– Już przy pierwszej rozmowie, Antoni Libera przestrzegał mnie, że nie będzie łatwo znaleźć wykonawcy tego utworu. Udało mi się jednak zaprosić Jakuba Czerskiego, który podjął się tego zadania. Robert Schumann napisał tę toccatę, aby udoskonalić swoje umiejętności techniczne, bo wciąż uważał, że są za małe. Od pianisty wymaga ona wręcz niemożliwego rozciągnięcia palców i niezwykłego tempa wykonywania muzyki, to zresztą wyjaśnia autor w fabule noweli – dodaje.
Zdaniem słuchaczy, spotkanie łączące słowo i muzykę było bardzo wartościowym doświadczeniem kulturalnym. Zwracali także uwagę na sposób interpretacji dzieła przez autora:
– Słuchałam jego głosu i przeniósł mnie w tamtą rzeczywistość. Jestem zauroczona spotkaniem – mówiła jedna z uczestniczek koncertu.
Kolejny koncert w ramach Festiwalu Ucho Igielne odbędzie się w niedzielę (10 lipca) w Śmiłowie. Poświęcony będzie utworom Edith Piaf.