Koło Gospodyń Wiejskich Czerwone Korale z Oblęgorka zwyciężyło w jubileuszowej, 15. edycji konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego. Najlepszym daniem okazały się „pigoły zapiekane po nasemu”, czyli kluski ziemniaczane zapiekane z kapustą. W imprezie w Parku Etnograficznym w Tokarni wzięło udział 26 zespołów i kół gospodyń wiejskich z 14 gmin.
W tym roku motywem przewodnim konkursu były „smaki babci”. Na stoiskach królowały przepisy i produkty dobrze znane w regionie jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednym z jurorów był starosta Mirosław Gębski, który podkreśla, że niektóre potrawy są wyjątkowe i niepowtarzalne.
– Bardzo ciekawa była między innymi zapalanka z pietruszką, to danie, którego wcześniej nie jadłem. Każde z dań jest niezwykle smaczne. Pomysł na tegoroczną edycję konkursu uważam za bardzo trafiony. Warto przypominać to, co w przeszłości jadali nasi przodkowie na ziemi świętokrzyskiej. Tym konkursem promujemy i niejako wracamy do starych tradycji i przepisów. Najważniejsze w tym wydarzeniu nie jest zwycięstwo, liczy się sam udział i możliwość kultywowania kulinarnych tradycji – ocenia.
W imprezie wziął udział senator Krzysztof Słoń. Zdaniem parlamentarzysty, każdy z nas ma swoje ulubione smaki dzieciństwa.
– Także mam swoje ulubione i wyjątkowe smaki dzieciństwa. Z potraw jakie przygotowywała moja babcia szczególnie pamiętam śliwczankę. To były śliwki ugotowane i zagęszczone mąką oraz dobrą wiejską śmietaną, podawane z tłuczonymi ziemniakami, które były podawane z wytapianymi na patelni skwarkami – wspomina. – Myślę, że każda potrawa biorąca udział w konkursie ma swoją wyjątkową historię. Nasza kultura kulinarna jest czymś wyjątkowym i warto o nią dbać, i zachowywać ją dla kolejnych pokoleń. Tego typu wydarzenia są dowodem na to, że czujemy łączność z naszymi przodkami, tymi którzy także poprzez to kulinarne dziedzictwo kształtowali obraz polskiej wsi – dodaje.
Jedną z potraw biorących udział w konkursie były bambuchy, przygotowane przez koło gospodyń wiejskich Ociesanki z Ociesęk. Jak mówiła pani Paulina, bambuchy to pączki gotowane na parze, a przepis na tę potrawę w jej miejscowości przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.
– Chcieliśmy zaproponować danie, które jest smaczne i zdrowie. Co więcej, można je w bardzo łatwy i szybki sposób przygotować. Bambuchy nie są smażone na tłuszczu, dlatego są niskokaloryczne. Można podawać je na słodko. My przygotowaliśmy je z sosem jagodowo-miętowym i truskawkowym – opowiada
„Świętokrzyskie Byki” przygotowało z kolei koło gospodyń wiejskich z Belna w gminie Bieliny. Jak mówi pani Teresa, przepis na tę potrawę przekazała jej mama.
– To kluski z ciasta z tartych ziemniaków z farszem z mięsa wieprzowego- wyjaśnia.
Konkursowi na najlepszą potrawę powiatu towarzyszył przegląd lokalnych kapel i zespołów ludowych.