W Topoli odnowiono założony w czasie epidemii cmentarz choleryczny. To kolejne miejsce pamięci na terenie gminy Skalbmierz, które w ostatnim czasie poddano renowacji.
Miejsce wiecznego spoczynku ofiar epidemii cholery znajduje się między polami uprawnymi w Topoli – informuje burmistrz Marek Juszczyk.
– Spoczywają tu zmarli w latach 1891-1892. Mieszkańcy wspominają, że przed wieloma laty miejsce to otaczane było pamięcią mieszkańców i władz. Po latach zaniedbania postanowiliśmy, że przystąpimy do prac porządkowych – mówi.
Przede wszystkim wytyczono i wyrównano teren o powierzchni ok. 30 arów. Z płyt granitowych wykonano nowy krzyż i tablicę. Cmentarz został otoczony czterema mniejszymi białymi krzyżami, które stanowią punkty graniczne cmentarza.
– Będziemy również chcieli odnowić dotychczasowy, metalowy i mocno skorodowany półtorametrowy krzyż, który stał tu przez wiele lat. Wybraliśmy już umiejscowienie monumentu, ale prace przy renowacji krzyża potrwają jeszcze kilka tygodni – zapowiada Marek Juszczyk.
Burmistrz dodaje, że w prace mocno zaangażowali się miejscowi mieszkańcy i proboszcz. W planach jest także ogrodzenie nekropolii.
W XIX wieku epidemia nawiedziła Europę. Szczególnie mordercze żniwo zebrała jednak w Polsce, pozbawiając życia setki tysięcy ludzi.