Przedstawiciele Solidarnej Polski rozpoczęli zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, w sprawie obrony wolności chrześcijan.
Jak informuje poseł Mariusz Gosek, prezes świętokrzyskich struktur ugrupowania, nowelizacja przepisów ma ograniczyć obrażanie uczuć religijnych katolików w Polsce.
– W ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy do czynienia z setkami przypadków naruszania naszych świętości, symboli takich jak krzyż. Dewastowane były symbole religijne, między innymi poprzez malowanie murów świątyń. Wielokrotnie zakłócane były także nabożeństwa – wyjaśnia.
Parlamentarzysta dodaje, że ustawa przewiduje zmiany w dwóch artykułach kodeksu karnego, które dotyczą obrazy uczuć religijnych, a także przeszkadzaniu w publicznym wykonywaniu obrzędów religijnych.
– My nikomu nie ograniczamy wolności, nie chcemy także, aby prawa i wolności były ograniczane katolikom. Chcę podkreślić, że jest to ustawa wolnościowa, nie zabrania nikomu niczego i nie ogranicza. Nie może być tak, że prawa większości są organiczne przez prawa mniejszości. Obecnie często jest tak, że mniejszość, czasami bardzo skrajna, chce decydować i narzucić przekaz, krzywdzący dla chrześcijan – ocenia. – Obecnie osoby, które niszczą i dewastują symbole religijne są oceniane na podstawie subiektywnych odczuć. Prawo jest nieprecyzyjne, chcemy aby osoby dopuszczające się tego typu czynów za nie odpowiadały – dodaje.
Piotr Kisiel, kielecki radny uważa, że doprecyzowanie przepisów dotyczących m.in. dewastowania symboli religijnych i utrudniania prowadzenia nabożeństw jest konieczne, wskazują na to statystyki.
– W okresie od 2009 do 2015 roku, do prokuratury wpłynęły zawiadomienia o 169 takich przypadkach. Natomiast tylko w 2022 roku tych zgłoszeń jest prawie 2,5 tys. Przykłady obelżywego traktowania chrześcijan można było oglądać między innymi w trakcie tzw. marszów równości, czy strajków kobiet – dodaje.
Tomasz Jamka, członek zarządu województwa z Solidarnej Polski, informuje, że działacze ugrupowania będą prowadzić zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy także w województwie świętokrzyskim. Jak dodaje, od niedzieli udało się zebrać już ponad 15 tys. podpisów.
– Akcja prowadzona będzie w każdym powiecie. Musimy w ciągu trzech miesięcy zebrać co najmniej 100 tys. podpisów, aby projekt był dalej procedowany – wyjaśnia.
Szczegóły projektu ustawy można znaleźć na stronie internetowej: www.wobroniechrzescijan.pl.