Absolwenci kierunku pielęgniarstwo zarabiają najlepiej po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
Jak wyglądają losy absolwentów różnych polskich uczelni może sprawdzić system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów. Zestawienie jest przygotowywane przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Najnowsza odsłona pokazuje dane dotyczące absolwentów z rocznika 2020.
W przypadku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego najlepiej wypada kierunek pielęgniarstwo.
W przypadku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego najlepiej wypada kierunek pielęgniarstwo. Mediana średnich miesięcznych zarobków absolwentów studiów II stopnia to 6414 złotych i 46 groszy.
Piotr Burda, rzecznik uczelni mówi, że zarobki i dane prezentowane przez system mają znaczenie zarówno dla uczelni jak i przyszłych studentów.
– To bardzo ważny wskaźnik, który decyduje jaką uczelnię wybiera kandydat. Widzimy zależność. Jeśli pielęgniarki zarabiają powyżej średniego wskaźnika dla województwa, to przekłada się na dobry nabór i w tym roku aż 300 osób chce studiować na tym kierunku. Kandydaci doskonale wiedzą, po jakim kierunku mogą liczyć na dobre zarobki – mówi Piotr Burda.
Rzecznik dodaje, że duża grupa pielęgniarek już na studiach rozpoczyna pracę.
Najsłabiej w UJK według systemu wypada kierunek stosunki międzynarodowe, gdzie mediana średnich zarobków to 862 złote i 05 groszy. Piotr Burda tłumaczy, że nie znaczy to, iż absolwenci tego kierunku zawsze będą zarabiać słabo.
– Z biegiem czasu ich zarobki na pewno znacząco wzrosną – twierdzi rzecznik UJK.
W przypadku Politechniki Świętokrzyskiej najlepiej zarabiają absolwenci kierunków niestacjonarnych, którzy studiują jednocześnie pracując. Największym przychodem mogą cieszyć się osoby, które ukończyły kierunek transport. W ich przypadku mediana średnich miesięczne zarobków wyniosła 5313 złotych i 81 groszy. Najgorzej na rynku pracy mają absolwenci odnawialnych źródeł energii, których mediana to 1283 złote i 30 groszy.
Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki w Politechnice Świętokrzyskiej mówi, że uczelnia również prowadzi monitoring losów absolwentów. Uzyskane dane w dużej mierze pokrywają się raportem ELA.
– Dla nas te wyniki są pocieszające, bo nasze dane mówią, że powyżej 40 procent naszych absolwentów sprzed dwóch lat zarabia ponad 3,8 tys. zł. ELA pokazuje, że absolwenci transportu zarabiają jeszcze więcej, co nas bardzo cieszy – zapewnia prorektor.
Dane systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych są dostępne na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.