We wtorek (12 lipca) przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto państwowe jest obchodzone 12 lipca już po raz piąty.
79 lat temu Niemcy rozpoczęli krwawą pacyfikację wsi Michniów. W ciągu dwóch dni, 12 i 13 lipca 1943 roku, wymordowano 204 osoby, w tym kobiety i dzieci.
Upamiętnienie rocznicy tych tragicznych zdarzeń odbędzie się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 16.00 w intencji ofiar pacyfikacji – informuje Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Po nabożeństwie odbędzie się krótki koncert chóru Senior z Suchedniowa, będą wystąpienia zaproszonych gości, złożone zostaną wieńce i kwiaty przed mogiłą pomordowanych. W wydarzeniu jak co roku wezmą udział władze województwa, lokalni parlamentarzyści. W wydarzeniu weźmie udział także przedstawiciel kancelarii Prezydenta RP. Uroczystości odbędą się także w środę, 13 lipca. O godz. 16.00 w Mauzoleum odprawiona zostanie msza święta, natomiast tuż po niej odbędzie się leśna droga krzyżowa, organizowana przez Nadleśnictwo Suchedniów – wyjaśnia.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony jest od 2017 roku.
12 i 13 lipca 1943 roku w ciągu dwóch dni w Michniowie Niemcy wymordowali 204 osoby. Pierwszego dnia zginęli mężczyźni, a drugiego całe rodziny, w tym kobiety i dzieci. Najmłodszą ofiarą pacyfikacji był Stefanek Dąbrowa – miał zaledwie osiem dni. Miejscowość została ograbiona i spalona. Ocalałym mieszkańcom zabroniono odbudowy wsi i uprawiania pól. Była to zemsta Niemców za pomoc partyzantom. Wieś współpracowała ze zgrupowaniem Jana Piwnika „Ponurego”, udzielając żołnierzom schronienia i dając wyżywienie.
Datę tragedii w Michniowie uznano za symboliczny dzień pamięci o mieszkańcach 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.