Narodowy Bank Polski uhonorował 100. rocznicę odkrycia pradziejowych neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Od wtorku (12 lipca) srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł można kupić w regionalnych oddziałach NBP w całej Polsce.
Po godz. 8.00 przed siedzibą kieleckiego oddziału instytucji ustawiła się kilkunastoosobowa kolejka zainteresowanych nabyciem wyjątkowego numizmatu. Wśród nich był pan Edward, który zbieraniem monet zajmuje się od kilkudziesięciu lat.
– Moje zbiory są całkiem spore. Kolekcjonuję numizmaty od prawie 50 lat. Staram się zbierać wszystkie kolekcjonerskie monety, a ta upamiętniająca odkrycie kopalń w Krzemionkach jest całkiem ciekawa. Przede wszystkim dlatego, że nawiązuje do historii naszego regionu. Dlatego jest obowiązkową pozycją w kolekcji – mówi.
Oczekujący w kolejce przed bankiem pan Tadeusz zgadza się, że wyemitowana dziś specjalna moneta jest godna uwagi każdego kolekcjonera.
– Numizmaty można traktować w pewnym sensie jako lokatę kapitału. Jednak w dużej mierze zbieram je także z ciekawości. Wybieram monety tematycznie. Ta akurat odnosi się do tematyki regionalnej, która nie jest zbyt często poruszana w przypadku kolekcjonerskich numizmatów – ocenia.
Moneta o nominalne 50 zł jest wykonana z najwyższej próby srebra (Ag 999). Ma średnicę 45 milimetrów i masę prawie 63 gramów. Numizmat wydano w liczbie 7 tys. egzemplarzy. Można go nabyć na terenie całego kraju.
Moneta upamiętnia odkrycie przez geologa Jana Samsonowicza 19 lipca 1922 roku prehistorycznych wyrobisk górniczych wraz z pierwotnymi narzędziami górniczymi wykonanymi z krzemienia i poroża. Po przeprowadzeniu oględzin i pomiarów okazało się, że są to rozległe, prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego, które funkcjonowały w neolicie i we wczesnej epoce brązu (ok. 3900–1600 lat przed Chrystusem).
Na rewersie monety znajduje się wizerunek pradziejowego górnika w czasie pracy oraz eliptyczna wstawka z krzemienia pasiastego.
Z kolei awers, oprócz godła Polski, przedstawia także charakterystyczny symbol Wielkiej Matki. Jest to rysunek wykonany węglem drzewnym na powierzchni wapiennego filara jednej z kopalni w Krzemionkach. Przedstawia najprawdopodobniej postać związaną z wierzeniami i mitologią neolitycznych górników. Stanowi jeden z kilku przykładów pradziejowej sztuki naskalnej z obszaru współczesnej Polski. Obecnie znajduje się w logotypie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”.