Mała rewolucja w przepisach gry w piłkę ręczną. Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) od 1 lipca 2022 wprowadziła pięć istotnych modyfikacji, które według pomysłodawców mają przyspieszyć grę i uczynić dyscyplinę jeszcze bardziej widowiskową. Nowe reguły będą dotyczyć spotkań pod egidą EHF, zarówno klubowych jak i reprezentacyjnych – Liga Mistrzów (Łomża Industria Kielce, Orlen Wisła Płock), Liga Europejska, Mistrzostwa Europy.
Najważniejsze zmiany, który weszły w życie to:
1. Koniec z zasadą liczenia podwójnie goli zdobytych na wyjeździe
2. Cztery, zamiast sześciu podań w momencie sygnalizacji gry pasywnej
3. Lżejsze, mniejsze piłki i bez używania kleju
4. Rozpoczynanie gry z nowego obszaru
5. Zwiększenie ochrony bramkarzy tj. kary za uderzenie piłką w głowę golkipera, nie tylko przy rzutach karnych, ale także podczas gry
Szczegóły:
1. Dotychczas, gdy po rozegranym dwumeczu był remis, zwycięską była drużyna, która zdobyła więcej goli na wyjeździe. Obecnie, według nowych zasad, w takim przypadku rozstrzygać będzie konkurs rzutów karnych. Co ciekawe podobne przepisy obowiązują już w piłce nożnej – UEFA zdecydowała się na to przed startem ubiegłego sezonu.
2. Dotychczas, kiedy sędzia zasygnalizował grę pasywną, drużyna która była przy piłce mogła wykonać sześć podań. W myśl nowych przepisów – będą to już tylko cztery podania, co federacja argumentuje jako bardziej widowiskowe, ze względu na większą ilość ataków podczas spotkań.
3. Wprowadzone mniejsze i lżejsze piłki i nie pokrywane już specjalną żywicą, mają usprawnić grę, a także spowodować, iż będzie ona czystsza. Żywica zostawiała bowiem brud na parkiecie i powodowała konieczność częstego czyszczenia.
4. Od tej pory zawodnik, który rozpoczynał grę, musiał trzymać jedną stopę na linii środkowej. Teraz, rozpoczęcie gry będzie z nowego obszaru – okręgu o średnicy czterech metrów. Zawodnik będzie zobowiązany trzymać jedną nogę w tym polu i wówczas poprawnie rozpocznie grę. Dodatkowo rywale muszą znajdować się poza tym obszarem i nie mogą atakować ani piłki, ani zawodnika, dopóki nie dokona pierwszego podania. Jeśli zawodnik rozpoczynający nie wykona podania w przeciągu trzech sekund, piłka będzie przyznana rywalom.
5. Dotychczas, gdy zawodnik wykonujący rzut karny, trafił piłką w głowę bramkarza, najczęściej kończyło się to dla niego dwuminutowym wykluczeniem. Według nowych przepisów, taką karę będzie mógł także otrzymać zawodnik, który trafi bramkarza w głowę rzucając „z gry”, z zastrzeżeniem, że będzie to sytuacja sam na sam i bez udziału (np. popychania) obrońców drużyny przeciwnej. Ważne jest także to, że zasada będzie w mocy, kiedy piłka trafi bezpośrednio w głowę golkipera, a nie np. odbijając się najpierw od bramki, czy jakiejś części ciała, a potem trafiając w głowę. Jeśli bramkarz celowo wykona ruch głową w kierunku piłki, ta zasada nie będzie mieć zastosowania i wówczas to on może otrzymać karę, za próbę prowokowania i wymuszenia wykluczenia dla rywala.
Zmiany w przepisach wcześniej były testowane w kilku krajach i zostały zatwierdzone przez IHF – Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej.