W specjalnych warsztatach tanecznych, wokalnych i instrumentalnych biorą udział uczestnicy Harcerskiego Festiwalu Kultury Szkolnej w Kielcach. 369 osób przyjechało z różnych regionów Polski – informuje podharcmistrz Agnieszka Stochmal, rzeczniczka festiwalu.
– Prowadzący ćwiczenia to konsultanci artystyczni, którzy są doświadczonymi instruktorami, mają doświadczenie i dorobek artystyczny. Szefem konsultantów tanecznych jest Tomasz Rówiński. Szefem konsultantów muzycznych jest Andrzej Wolski. Wspiera ich duża grupa konsultantów – mówi rzecznik.
Kierownik zespołu Tanecznego „Koralik” w Przemyślu Dorota Pantuła-Ferlejko uważa ze warsztaty rozwijają ciało tancerza tak, aby wiedział, jak się nim posługiwać. Dzięki temu harcerze rozwijają się nie tylko tanecznie, ale też uczą się współpracować między sobą. Współpraca między tancerzami jest bardzo ważna podczas występów przed publicznością.
– Warsztaty mamy z folku, klasyki oraz z tańca współczesnego. Bardzo nam się podoba że poziom warsztatów jest wysoki. Uczymy się wielu nowych rzeczy. Wspaniale jest to że możemy się integrować z innymi grupami. Możemy poznać nowe osoby, zobaczyć jak oni się prezentują – mówi Judyta Pest z zespołu „Koralik” z Przemyśla.
Uczestnicy dodają że uczą się nowej choreografii i poznają nowe techniki taneczne.
– Warsztaty bardzo mi się podobają. Poznaję nowe style tańca. Rozwijam swoją wyobraźnię ruchu. Byłam na jazzie, modernie, klasyce i broadway’u. Najbardziej z tego wszystkiego spodobał się warsztat z moderny, ponieważ jest on najbardziej nowoczesny. W tym stylu mogę wylać wszystkie emocje przez taniec – przyznaje Anna Dudińska ze Studio sztuki Da Capo al Fine z Pucka.
Warsztaty są przede wszystkim dla uczestników festiwalu, którzy wystąpią w koncercie finałowym a także dla grup wokalnych, które chcą udoskonalić swoje umiejętności poruszania się na scenie.
Warsztaty tę wpływają na rozluźnienie mojej grupy, na skoordynowania ruchów, na umiejętność poruszania się po scenie – mówi Agnieszka Wiśniewska opiekunka 21 Bogoryjskiej Drużyny harcerskiej im Jędrusiów.
Wszystkie warsztaty są świetne. Najbardziej spodobały mi się warsztaty ze śpiewu. Warsztaty dają luz i możliwość poznania nowych technik, nowych metod – dodaje Marta Wiśniewska.
Festiwal zakończy się 16 lipca Koncertem Galowym Laureatów w Amfiteatrze Kadzielnia. Wtedy zostaną wręczone „Jodły” dla najlepszych uczestników festiwalu.
Autor: Weronika Adamenko