W dniach poprzedzających pełnię Księżyca ludzie później kładą się spać; krócej też śpią. Właśnie dotyka nas ten problem, bowiem przed nami dwie noce z superpełnią. O której godzinie najlepiej spoglądać w niebo?
Naukowcy przeprowadzili badanie dotyczące oddziaływania pełni Księżyca na nasz sen (o ustaleniach donosi czasopismo Science Advances). Zaobserwowali oni, że zmieniają się zachowania ludzi poprzedzające zaśnięcie, a także zachowania podczas snu. Obserwacje te dotyczą zarówno mieszkańców obszarów miejskich, jak i wiejskich.
Zrozumiałe może być teraz nasze zachowanie, bowiem w środę (13 lipca) przypadnie pełnia Księżyca. To oznacza okazję zobaczenia tzw. superpełni Księżyca. Będzie można ją podziwiać przez dwie kolejne noce. Dokładny moment pełni to 14 lipca o godzinie 13.52, a przejście przez perygeum orbity nastąpi 15 lipca o godz. 1.23 polskiego czasu. Odległość, jaka będzie dzielić Ziemię od Księżyca, wyniesie wtedy 357 438,4 km.
W środę, dokładnie o godz. 20.38 Księżyc znajdzie się w pełni. Na polskim niebie wędzie jednak dopiero widoczny o godz. 21.43. Na nocne niebo warto zerknąć zaraz po wschodzie Księżyca, ponieważ to wtedy – górując nad drzewami i domami – satelita wydaje się największy i robi największe wrażenie. Oczywiście superpełnię zobaczymy jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne.
W ostatnich latach panuje moda na nazywanie kolejnych pełni Księżyca określeniami wywodzącymi się z kultury północnoamerykańskiej. Nadawanie przydomków kolejnym pełniom księżyca wywodzi się z tradycji rdzennych plemion zamieszkujących północno-wschodnią część Ameryki Północnej. Kolejne fazy księżyca stanowiły dla nich swoisty kalendarz, stąd nazwy nawiązujące do zjawisk zachodzących w przyrodzie i odnoszące się do plonów i zbiorów.
Lipcowa pełnia najbardziej znana jest jako „koźla”. Nazwa ta ma związek z jeleniami, którym w tym czasie odrasta poroże. Inną znaną nazwą jest Burzowa Pełnia, która nawiązuje bezpośrednio do częstych letnich burz. Inne, spotykane rzadziej określenia to Pełnia Sienna i Miodowa.
Przedstawiamy też superpełnię Księżyca i Pełnię Różowego Księżyca zarejestrowane przez fotoreportera Radia Kielce.