Urząd Regulacji Energetyki analizuje wnioski trzech firm dotyczące zmiany taryf na sprzedaż energii elektrycznej – poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.
Agnieszka Głośniewska wyjaśnia, że obecnie URE prowadzi postępowania taryfowe.
– Trzy z czterech firm, które są zobowiązane do tego, aby taryfy dla ich odbiorców w gospodarstwach domowych zatwierdzał prezes URE złożyło nam wnioski. Wnioski dotyczą zmiany cenników stawek w taryfach tegorocznych. Prowadzimy teraz postępowania administracyjne, analizujemy wnioski, nie wykluczamy, że będziemy dopytywać przedsiębiorstwa o dodatkowe uzasadnienia, których nie ma w złożonych dokumentach – powiedziała.
Agnieszka Głośniewska dodała, że obecnie trudno powiedzieć, kiedy postępowania się zakończą.
Sprzedawcy, dla których URE zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót. W przypadku zatwierdzenia korekt taryf, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora.
W ostatnim czasie, na Towarowej Giełdzie Energii podstawowe kontrakty terminowe BASE z dostawą w IV kwartale 2022 roku w ciągu trzech ostatnich miesięcy podrożały z około 1 000 zł za MWh (megawatogodzinę) do ponad 1 700 zł.