Od 18 lipca studenci płatnych studiów lekarskich będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych kredytów udzielać będzie Bank Pekao S.A., a fundusz pomoże sfinansować odpłatne studia medyczne i zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce.
Zdaniem prof. Stanisław Głuszka, rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kredyty dla studentów kierunków lekarskich są dobrym rozwiązaniem. Jednak jego zdaniem nie wszystkie uczelnie są w stanie kształcić większej liczby studentów na kierunku lekarskim.
– W Collegium Medicum mamy 100 studentów stacjonarnych, 75 na studiach niestacjonarnych, czyli płatnych i 50 na płatnym kierunku lekarskim, na którym językiem wykładowym jest angielski. W sumie jest to 225 studentów na jednym roku. W ubiegłym roku zwiększyliśmy limit miejsc o 50, podobnie w tym semestrze i już nie jesteśmy w stanie kształcić większej liczby osób. Na przeszkodzie stoją nasze możliwości jeżeli chodzi o zabezpieczenie odpowiedniej dydaktyki przedklinicznej, a zwłaszcza klinicznej. Stawiamy przede wszystkim na jakość kształcenia, a nie liczbę przyszłych lekarzy, którzy ukończą naszą uczelnię, mówi prof. Stanisław Głuszek.
Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej przyznaje, że rozwiązanie zaproponowane przez resort zdrowia należy rozpatrywać dwukierunkowo.
– Z jednej strony każde wsparcie finansowe dla młodych ludzi, którzy chcą być lekarzami jest jak najbardziej wskazane. Jednak kredyty nie zwiększy nam liczby lekarzy, ponieważ na studiach lekarskich niestacjonarnych nie ma wolnych miejsc, mówi Paweł Barucha.
Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przyznaje, że kredyt na studia medyczne może być szansą na edukację dla zdolnych osób, których do tej pory na takie studia nie było stać.
– To rozwiązanie może być pomocne dla tzw. „Janków Muzykantów”, czyli uzdolnionych osób, którzy z różnych powodów nie dostali się na niepłatne studia dzienne, a ich, czy ich rodziców nie stać na opłacenie studiów na kierunku lekarskim. To są bardzo kosztowne studia, dodał Bartosz Stemplewski.
Na kredyt w wysokości 20 tys. zł na semestr mogą liczyć osoby, którzy złożą wniosek na nadchodzący rok akademicki i kolejne lata.
Jeśli student przepracuje 10 lat, od zakończenia studiów, w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową bank w całości umorzy jego zobowiązanie.