Prace związane z rewitalizacją w koneckim parku są już na zaawansowanym etapie. Powstała sieć alejek, odnawiane są obiekty zabytkowe.
Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich informuje, że w parku alejki będą miały nawierzchnię granitową, a główne trasy będą asfaltowe. Ma to umożliwić szybki przejazd przez park dla służb czy pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, odpowiedzialnego za miejską zieleń.
– Wytyczono nowe alejki, a także zrobiono ich podbudowę z kruszywa. One nie mają jeszcze powierzchni docelowej i nie ukształtowano w pełni terenu wokół alejek. Natomiast wytyczane są miejsca nowych ławek i koszy, doprowadzono instalacje do nowych energooszczędnych latarni. Trwają też prace w altanie parkowej.
Altana mieści się przy ulicy Mieszka I i jest obiektem murowanym z kamienia i cegły w XVIII wieku. Ma ona status zabytku, więc jej elewacja została oczyszczona do surowego muru, usunięto też stare okna i drzwi. Przez lata w altanie mieściła się restauracja, ale po rewitalizacji będzie pełniła funkcję miejsca odpoczynku dla spacerowiczów w parku. Obiekt będzie zadaszony, a w środku będzie można usiąść na ławkach przy stole.
Przy alejkach mają pojawić się nowe nasadzenia z krzewów i kwiatów, dotąd był tylko trawnik i wysokie drzewa.
Jak dodaje burmistrz, rozpoczęto też prace nad rekonstrukcją pomostu nad dawnym kanałem, tzw. nilem, przebiegającym przez park. Żeliwne, bogato zdobione balustrady będą wskazywać miejsce dawnego mostu nad kanałem, a pod pomostem znajdą się kamienne lwy tryskające wodą, odtworzone ze zdjęć archiwalnych. Odnawiane są też inne obiekty zabytkowe.
– Renowacji poddano popiersie Tadeusza Kościuszki, dokończono otoczenie kopca widokowego, został oczyszczony i wokół zasadzono żywopłot. Teraz zabezpieczana jest piwnica pod kopcem, która zostanie udostępniona zwiedzającym.
Kopiec widokowy znany jest konecczanom jako górka parkowa, która oblegana jest szczególnie zimą przez saneczkarzy.
Jak dodaje burmistrz, termin zakończenia prac w parku to 15 grudnia tego roku. Wykonawca deklarował, że może przyspieszyć tempo prac, by skończyć wcześniej, jednak w związku z Wieloletnią Prognozą Finansową Gmina chce ostatniej płatności dokonać na początku przyszłego roku.
Rewitalizacja parku kosztuje 11,5 mln zł i jest częścią rewitalizacji miasta.