612 lat temu wojska polsko-litewskie rozgromiły pod Grunwaldem siły Krzyżaków. Była to jedna z większych średniowiecznych bitew i jedna z ważniejszych. Pozostawiła po sobie wiele śladów w kulturze i sztuce.
Jeden z tych śladów wiedzie do niewielkiej miejscowości Brdów nieopodal Koła w Wielkopolsce wschodniej. Przejeżdżając przez Brdów, warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, by zobaczyć tam – niezwykły artefakt.
– To pamiątka spod Grunwaldu – mówi o. Waldemar wieloletni przeor klasztoru Ojców Paulinów.
– Miejsce to – kościół i klasztor są darem syna króla Władysława Jagiełły, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Według przekazu historycznego król Jagiełło przed bitwą modlił się podczas Eucharystii, a był tam wówczas obecny cudowny obraz Matki Bożej Zwycięskiej. Syn króla podczas swojego pobytu na Jasnej Górze postanowił sprowadzić do Brdowa Paulinów wraz z obrazem, aby dziękować za zwycięstwo – mówi o. Waldemar.
„Grunwaldzkich” akcentów w brdowskim kościele jest więcej. Ściany świątyni zdobią tam malowidła nawiązujące do zwycięskiej potyczki króla Jagiełły.