Kończy się budowa monumentalnego pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej upamiętniającego bitwę pod Komarowem w powiecie zamojskim, która rozegrała się w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
– Przed nami ostatnia prosta – mówi prezes Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, Tomasz Dudek. – Po podpisaniu porozumienia z Instytutem Pamięci Narodowej wykonywane są już tablice ze znakami wszystkich pułków i z inskrypcjami wewnątrz mauzoleum. Równolegle w pracowni odlewniczej dopieszczane są sylwetki kawalerzystów z brązu. Przed nami jeszcze trochę wyzwań, dlatego że inflacja nas nie oszczędza. Ale chcielibyśmy jeszcze ukształtować grunt wokół terenu pomnika, częściowo go utwardzić. Oczywiście chcielibyśmy zamontować też oświetlenie i monitoring.
Do bitwy pomiędzy bolszewicką 1. Armią Konną, a polską 1. Dywizją Jazdy doszło 31 sierpnia 1920 roku. Starcie jest porównywane przez historyków do Bitwy Warszawskiej. Historycy wojskowości uznali bitwę pod Komarowem za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej.
Odsłonięcie pomnika w Wolicy Śniatyckiej zaplanowano na 28 sierpnia tego roku, w 102. rocznicę bitwy. Budowę nadal można wspomóc wpłacając pieniądze na konto zbiórki. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem.