Dziś (poniedziałek, 18 lipca), po dwóch tygodniach przerwy, wznowiono prace przy Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar.
Jak informowało Radio Kielce, wykonawca, czyli firma Anna-Bud przerwała roboty tłumacząc to błędami i niejasnościami w projekcie. Budowlańcy chcieli również więcej pieniędzy z powodu rosnących cen materiałów.
Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar mówi, że pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do kompromisu.
– Przed nami najtrudniejszy etap samej budowy. Pierwszy okres, związany z postawieniem budynku nie był tak trudny, jak prace instalacyjne wewnątrz. Spełnienie wszelkich warunków niezbędnych w prawidłowej pracy specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych to najtrudniejsze i najbardziej zaawansowane wyzwanie technologiczne – informuje dyrektor generalny.
Piotr Ziółkowski, liczy na to, że od tej pory wszystkie wątpliwości głównego wykonawcy, czy podwykonawców będą szybko wyjaśniane i nie dojdzie do kolejnego przestoju. Zaznacza, że termin uruchomienia laboratoriów w Kielcach, 1 stycznia 2024 roku nie jest zagrożony. Jeżeli chodzi o dodatkowe pieniądze dla Anny-Bud, to GUM chce doprowadzić do ugody sądowej. – Zależy nam, aby niezależny biegły ustalił, jaką kwotę powinna dostać firma – tłumaczy Piotr Ziółkowski.
Wyzwanie, które teraz stoi przed wykonawcą inwestycji to między innymi zapewnienie odpowiedniej izolacji laboratoriów od bodźców zewnętrznych.
– W czterech laboratoriach musimy spełnić rygorystyczne warunki, jeżeli chodzi o parametry jakościowe dotyczące na przykład czystości pomieszczeń, czy ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Tu rzeczywiście określone rozwiązania techniczne wymagały doprecyzowania w projekcie – informuje Piotr Ziółkowski.
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar będzie kosztował ponad 220 mln zł, z czego ponad 107 mln zł zarezerwowano na prace budowlane. To pierwszy etap projektu. Zakłada on wybudowanie sześciu laboratoriów: akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii oraz metrologii. W przyszłości planowanie jest rozbudowanie kampusu. W drugim etapie mają powstać dwa kolejne laboratoria – promieniowania jonizującego oraz laboratorium elektryczności i magnetyzmu.