Wspólny rozwój nauki i technologii, a także wymiana doświadczeń. Uzdrowisko Busko-Zdrój podpisało porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ma zaowocować wspólnymi przedsięwzięciami.
Jak informuje Robert Frey, pełniący obowiązki prezesa zarządu uzdrowiska, dzięki porozumieniu, studenci będą mogli odbywać praktyki i staże w uzdrowisku, a pracownicy spółki będą mogli podnieść swoje dotychczasowe kwalifikacje. Kolejnym obszarem współpracy będzie organizacja tzw. dni klinicznych, czyli konferencji środowisk medycznych, która od lat kierowana jest w głównej mierze do lekarzy specjalistów, ekspertów: reumatologów, ortopedów, fizjoterapeutów.
– Nasze porozumienie dotyczy także kwestii Buskowianki. Chcemy zapoczątkować projekt badawczy, który pozwoli, aby butelki w których będzie produkowana woda pochodziły w 100 proc. z recyklingu. Również wspólnie będziemy dążyć do tego, aby zminimalizować zapach siarki, który wyczuwalny jest przy wejściu do sanatorium Marconi – mówi.
Przedsiębiorczość – to ważny punkt strategii uczelni – podkreślił Prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK. Dodał, że to ważne, aby wykorzystywać potencjał naukowo-badawczy uczelni do poprawy jakości i innowacyjności przedsiębiorstw, co przekłada się na sukcesy w gospodarce. Przypomniał, że w tej chwili uczelnia prowadzi studia na 52 kierunkach. Kierunki, które wpisują się w umowę między uzdrowiskiem, a uniwersytetem to m.in. inżynieria biomedyczna i nowoczesne systemy diagnostyczne w medycynie.
– W naszej uczelni studiuje 11 tys. studentów, w Collegium Medicum ok. 3 tys. studentów na 10 kierunkach. W uzdrowisku jest potężna baza kliniczna do tego, aby realizować zajęcia m.in. na kierunku fizjoterapia, wychowanie fizyczne, kierunek lekarski, zdrowie publiczne – dodał.
To ważne przedsięwzięcie, nie tylko dla uniwersytetu i uzdrowiska, ale również dla lokalnej społeczności – podkreślił z kolei poseł Krzysztof Lipiec. – Pomysły są interesujące. Sądzę, że będzie to obopólna korzyść. Z całą pewnością przyczyni się to również do wzrostu gospodarczego, jeszcze większego rozwoju nauki w województwie świętokrzyskim – dodał poseł.
– Konkurencja nie śpi – podkreślił marszałek województwa Andrzej Bętkowski odnosząc się do rynku usług medycznych oraz produkcji wody mineralnej. Jak dodał, potrzebne jest nowe spojrzenie, nowy impuls.
– Będę sekundował tym wszystkim zadaniom, wymianie myśli między środowiskiem akademickim, a pracownikami Uzdrowiska Busko-Zdrój i w drugą stronę. Myślę, że te pomysły będą poprawiać jakość świadczonych usług, a wynik ekonomiczny będzie coraz lepszy – dodał.
Z kolei Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju pogratulował zawiązanej współpracy. W imieniu władz miasta deklarował wsparcie i zaangażowanie się na każdym etapie działań związanych z obszarem porozumienia.