Zarząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył ponad 3,3 mln zł dodatkowych funduszy na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy.
Jak informuje wicemarszałek Renata Janik, dodatkowe pieniądze udało się pozyskać dzięki wysokiemu kursowi euro. Dzięki temu samorządy włączające się w akcję „Świętokrzyskie dla Ukrainy” będą mogły m.in. przygotować nowe lokale dla uchodźców.
– Oczywiście w dalszym ciągu te fundusze będą mogły zostać przeznaczone na dotychczasową pomoc świadczoną obywatelom Ukrainy. Chcieliśmy jednak rozszerzyć projekt o często zgłaszaną kwestię, czyli mieszkania dla uchodźców. Dzięki temu, samorządy będą mogły przeznaczyć dodatkowe pieniądze na wyremontowanie i doposażenie mieszkań wspomaganych. Co istotne, po tym kiedy uchodźcy opuszczą już te mieszkania, lokale będą mogły zostać przeznaczone na potrzeby miejscowych – wyjaśnia.
Mieszkania chronione, z których skorzystają uchodźcy z Ukrainy powstaną między innymi w Kielcach. Jak informuje Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, wybranych zostało już dziewięć lokali, w których powstaną mieszkania chronione, dla uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w mieście.
– Po dzisiejszym spotkaniu będziemy chcieli się starać o kolejne fundusze na ten cel. W ramach projektu będziemy chcieli przygotować jeszcze dodatkowo siedem lub osiem mieszkań chronionych. Dodatkowo, dzięki wsparciu finansowemu z urzędu marszałkowskiego udało się m.in. zorganizować punkt doradztwa dla obywateli Ukrainy. Ponadto prowadzone są także warsztaty nauki języka polskiego, kursy doskonalenia zawodowego, a także punkt wydawania żywności i artykułów chemicznych przy ulicy Turystycznej – dodaje.
Obecnie, w Kielcach w opiece instytucjonalnej przebywa około 3 tys. Ukraińców, Fundusze w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” będą mogły zostać wykorzystane także m.in. na organizację wyprawek szkolnych lub kolonii dla dzieci z Ukrainy, a także dodatkowe wsparcie psychologiczne dla uchodźców.
Projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy” został uruchomiony przez zarząd województwa na początku czerwca, dzięki funduszom z Europejskiego Funduszu Społecznego. W sumie jego łączna wartość wynosi ponad 21 mln zł. Inicjatywa będzie realizowana przynajmniej do połowy 2023 roku, przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Wojewódzki Urząd Pracy oraz pięć powiatów: miasto Kielce, powiat kielecki, powiat skarżyski, powiat starachowicki i powiat włoszczowski.