Różnorodność dziecięcych emocji, zapisanych w obrazach – od strachu i rozpaczy, po nadzieję i wiarę w zwycięstwo. Wystawa plenerowa, zatytułowana „Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-45 Polska / 2022 Ukraina”, to realizacja polsko – ukraińskiego projektu archiwalnego. Wernisaż odbędzie się dziś (we wtorek, 19 lipca), o godz. 11.00, na Rynku w Kielcach.
Na wystawie przedstawione zostały historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu internetowym „Mom I see war” (Mamo, widzę wojnę).
Zestawienie obrazów z różnych lat wyraźnie pokazuje, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac jest bardzo duże. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Pokazują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Przedstawiają siebie i swoją rodzinę, ewakuację i ucieczkę. Ale w tych obrazach jest też nadzieja i marzenia na przyszłość.
Obecnie w zasobie Archiwum Akt Nowych w Warszawie znajduje się ponad 7 tys. rysunków. W większości są to prace o tematyce wojennej, tworzone w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w 1946 roku w tygodniku „Przekrój”, za zgodą ówczesnego Ministerstwa Oświaty. Natomiast w ramach wciąż rozwijającego się ukraińskiego projektu „Mom, I see war” zebrano dotychczas ponad 10 tys. rysunków o wojnie i pokoju w Ukrainie.
Wystawa jest realizowana przez sieć Archiwów Państwowych i dzięki temu zostanie zaprezentowana w tym samym czasie w wielu miastach w Polsce, docierając do szerokiego grona odbiorców.
Regionalnym akcentem projektu jest wystawa oryginalnych rysunków dzieci, zachowanych wśród materiałów archiwalnych przechowywanych w kieleckim Archiwum Państwowym, w aktach Inspektoratu Szkolnego Kieleckiego i Kuratorium Okręgu Szkolnego w Kielcach. Rysunki powstały w 1946 roku, a ich autorami są dzieci – uczniowie klas III- VI z powiatu olkuskiego i przedstawiają wojnę – egzekucje, łapanki, wywózkę do obozów, egzekwowanie kontyngentów, bombardowania. Zwiedzanie wystawy w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. J. Kusocińskiego 57 będzie możliwe od 19 lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.
Natomiast wystawa na kieleckim Rynku będzie prezentowana do 28 lipca.