Inscenizacją przybycia Jana Samsonowicza do Krzemionek upamiętniono setną rocznicę odkrycia przez profesora prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego. Fabularyzowaną rekonstrukcję wydarzeń przygotowała Grupa Historyczna Mohort we współpracy z Grupą Rowery Zabytkowe z Zabrza.
Jak przyznał Michał Ostrowski, jeden z aktorów – była to swobodna wersja przedstawienia wydarzeń sprzed stu lat.
– W sposób naukowy przypominamy badaczy, szczególnie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, to Jan Samsonowicz, ale także profesor Władysław Szafer, czy wieku innych. Popularyzujemy naukę i osiągnięcia tych wielkich ludzi, którzy po odzyskaniu niepodległości mieli siłę i wiedzę, by badać nasz kraj w sposób niezwykły – dodał.
Widowisko było w luźny sposób oparte na dokumentach związanych z Janem Samsonowiczem, ale całość ubarwiona była fikcyjnymi postaciami. W akcji uczestniczy więc sołtys wsi Krzemionki Michał, czy robotnik Maciej, którego trzeba trzymać z daleka od gorzałki. Aktorzy występowali w strojach z epoki, a w części scen brały udział konie.
Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Andrzej Przychodni zaznaczył, że to kolejny sposób na upamiętnienie dokonań Jana Samsonowicza.
– Mieliśmy już konferencję naukową, były wykłady, pokazy rekonstruktorów i wizytę oficjalnych gości. Dziś kolejna odsłona rocznicy, dokładnie 19 lipca 1922 roku Jan Samsonowicz dokonał swego odkrycia. Mamy nadzieję, że widowisko historyczne będzie kolejnym sposobem na przybliżenie wielkości tego miejsca i odkrycia profesora – powiedział.
Krzemionki koło Ostrowca są Pomnikiem Historii, zostały też wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.