– Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą czuć się bezpiecznie – powiedział w Rozmowie Dnia Radia Kielce nadinspektor Jarosław Kaleta, komendant wojewódzki policji w Kielcach. Dziś przypadają wojewódzkie obchody Święta Policji.
– Statystyki wskazują, że nasz region jest bezpieczny, choć oczywiście zagrożenia są. To na pewno przestępczość kryminalna. Różne formy i metody naszego działania pozwalają na wykrywanie i zatrzymywanie sprawców przestępstw. Borykamy się jednak z takimi problemami, jak chociażby oszustwa osób starszych, ale nie tylko. Coraz częściej mamy też do czynienia m.in. z oszustwami „na pracownika banku”, w których ofiarami są młodsze osoby – powiedział gość Rozmowy Dnia.
W tym roku w regionie dokonano 33 tego typu przestępstw. Ofiary straciły łącznie niemal 2,25 mln zł.
– Socjotechnika stosowana przez oszustów sprawia, że ludzie, będąc często świadomymi istnienia takiego procederu, dają się wciągnąć w tę swoistą grę. Osoby starsze, które dały się oszukać, często mówiły, że same przestrzegały swoich sąsiadów przed takim zagrożeniem. Mimo wszystko padły jednak ofiarą przestępców – powiedział komendant.
Przestępczy proceder związany z oszustwami jest tym trudniejszy w ściganiu, że najczęściej nie stoją za nim pojedynczy przestępcy, działający w pojedynkę.
– Oszuści, których możemy zatrzymać na gorącym uczynku przy odbieraniu gotówki, to tzw. „odbieracy”. W rzeczywistości mamy jednak do czynienia z całą hierarchią, ze zorganizowaną grupą przestępczą, na czele której stoi szef, którego podwładni wykonują zlecenia. Aby dojść do tej tzw. „góry” trzeba wykonać szereg czynności policyjnych – podkreślił nadinspektor Jarosław Kaleta.
Tymczasem usprawnianiu pracy policji służy przywracanie funkcjonowania kolejnych posterunków. W regionie świętokrzyskim od 2015 roku zostało już przywróconych siedem posterunków.
– Wpływa to na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Czują oni, że policja jest blisko i wiedzą, że swoje problemy mogą rozwiązywać w bezpośredniej rozmowie z policjantami, a nie przez telefon. Otwarliśmy już kilka posterunków, w najbliższych planach mamy budowę jeszcze trzech, ale przez trzy lata przybędzie kolejnych około dziesięciu posterunków – wymienił komendant wojewódzki policji.
Inwestycjom sprzyja zwiększone finansowanie. Trzecia ustawa modernizacyjna pozwoliła na przeznaczenie dla Policji 10 mld zł. Te pieniądze są wydawane na podwyżki, inwestycje i remonty oraz zakup sprzętu. Jednymi z najważniejszych obecnie inwestycji są rozbudowa i przebudowa Komendy Powiatowej w Opatowie oraz budowa komisariatu w Sędziszowie.