W Czarkowach w gminie Nowy Korczyn wyremontowany zostanie pomnik Zwycięstwa Legionów. Urząd miasta i gminy pozyskał na ten cel dotacje od wojewody świętokrzyskiego w wysokości około 100 tys. zł.
To monumentalna budowla ku czci poległych legionistów za ojczyznę w bitwie pod Czarkowami z 23 września 1914 roku. Oddziały pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyły w tym miejscu krwawy bój z Rosjanami, co zapisało się w historii jako chrzest bojowy 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. To właśnie tu poległ śmiercią bohaterską pluton Czesława „Młota” Fijałkowskiego.
Monument znajduje się na cmentarzu wojennym, który postał w latach 20-tych ubiegłego stulecia. Pod pomnikiem złożono prochy nieznanego legionisty poległego 23 września 1914 roku. Później złożono tu prochy kilkunastu legionistów z mogił rozsianych na Ponidziu. To nieznani żołnierze I Brygady Legionów Polskich polegli w 1914 r. i Kazimierz Zacharski, który zginął w 1915 r.
Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna przypomina, że obiekt na którym widnieje napis „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski” powstał w 14 rocznicę potyczki pod Czarkowami. Został odsłonięty w 1928 roku.
To wysoka na sześć metrów kamienna czworoboczna kolumna na schodkowej podstawie. Wieńczy ją zrywający się do lotu orzeł z brązu. Projektantem orła był krakowski artysta Konstanty Laszczka, zaś obelisku jego syn, architekt Bogdan Laszczka. Na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika – 23 września 1928 roku był obecny m.in. Prezydent RP Ignacy Mościcki.
Burmistrz dodaje, że pomnik przetrwał nienaruszony do stycznia 1945 roku. Wówczas to żołnierze Armii Czerwonej wysadzili go w powietrze. Brązowy orzeł rozleciał się na kawałki, podobny los spotkał kamienny obelisk. Taki stan trwał do 1989 roku.
– 27 sierpnia zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika. Fundusze płynęły z różnych instytucji samorządowych, państwowych, osób prywatnych. To pozwoliło na rozpoczęcie prac nad odbudową pomnika, który odzyskał dawną świetność – mówił.
Prace sfinalizowano w 1992 roku . Tego samego roku 20 września miała miejsce podniosła uroczystość powtórnego odsłonięcia i poświęcenia pomnika.
Pomnik wykonany jest z pińczowskiego kamienia. Należy mu przywrócić dawny blask, aby to ważne miejsce pamięci mogło przetrwać i służyć przyszłym pokoleniom. Wykonane zostaną prace naprawcze.
– Będą polegały na odczyszczeniu pomnika z brudu, uzupełnieniu ubytków, zabezpieczeniu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a plac przy monumencie zostanie utwardzony. Liczymy, że na 108 rocznicę bitwy korczyńskiej pomnik będzie jak nowy – dodał.
Rewaloryzację monumentu przeprowadzi Bogusław Szczygieł – rzeźbiarz artysta, laureat wielu nagród. Jego sztandarowym dziełem jest fotel papieski wykonany na mszę świętą która odbyła się na Zaspie w 1987 r. w trakcie III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Przy obelisku co roku odbywają się uroczystości religijno-patriotyczne.
Za pomnikiem znajduje się zbiorowa mogiła 44 żołnierzy 11. Pułku Piechoty z Tarnowskich Gór poległych 8 września 1939 r. w bitwie pod pobliskimi Ksanami, a w rogu cmentarza spoczywa podporucznik AK Józef Lenczewski. Burmistrz ma nadzieję, że również na odnowienie tych mogił uda się pozyskać wsparcie.