Zagrożenie dla chronionych terenów i znaczące pogorszenie jakości życia – tego obawiają się mieszkańcy domów, sąsiadujących ze złożem wapienia Ołowianka. W pobliżu utworzonego w 1958 roku rezerwatu przyrody Miedzianka wkrótce może rozpocząć wydobycie firma Nordkalk. Przyszła kopalnia zlokalizowana jest w gminie Piekoszów, ale tuż przy granicy z gminą Chęciny i to właśnie jej mieszkańcy obawiają się rozpoczęcia eksploatacji.
Koncesję na wznowienie wydobycia wydał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rzecznik urzędu, Agnieszka Kołacz-Sarnowska wyjaśnia, że decyzja była formalnością, ponieważ wniosek zawierał niezbędne dokumenty, m.in. decyzję środowiskową, wydaną przez wójta gminy Piekoszów.
Wójt Zbigniew Piątek przyznaje, że w sprawie rozpoczęcia wydobycia na złożu Ołowianka nie prowadzono konsultacji społecznych z mieszkańcami pobliskich miejscowości. – Nie mamy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów. Dla obszarów, o których mowa, obowiązuje tylko studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przyjęte trzy lata temu. Złoża górnicze są udokumentowane i oznaczone. Obszar złoża „Ołowianka” już wcześniej był określony jak teren górniczy, a nie rolny. Jako samorząd nie mogliśmy blokować w tym miejscu wydobycia, tworząc tam np. tereny rekreacyjne. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że firma odwołałaby się od tej decyzji i zapewne wygrałaby tę sprawę – twierdzi.
– Mając na uwadze, że co roku, z uwagi na działalność kopalni, do budżetu gminy trafiają spore sumy z płaconych podatków, a ponadto wielu mieszkańców gminy jest tam zatrudnionych, nie możemy formalnie wstrzymywać inwestora – dodaje Zbigniew Piątek.
Wójt Piekoszowa przyznaje, że problem z funkcjonowaniem kopalni pojawia się szczególnie w przypadku miejscowości Bławatków, gdzie występuje zapylenie.
– Kopalni nie da się już przenieść. Myślę jednak, że Nordkalk współpracuje z okoliczną społecznością pomagając jej jak tylko może. Powstający podczas procesu technologicznego kurz można częściowo zatrzymać kurtynami wodnymi lub ekranami. Jesteśmy świadomi tego problemu. Jednak samo wydobycie nie skutkuje powstaniem zapylenia. Kurz powstaje podczas procesu przetwarzania wapieni – twierdzi samorządowiec.
Radny Dariusz Dudek z gminy Chęciny, reprezentujący osoby niezgadzające się na uruchomienie wydobycia tłumaczył, że plany dotyczą reaktywacji wydobycia na wyrobisku, którego eksploatacja została przerwana w latach 70. XX wieku. Teren o powierzchni 50 ha jest położony na pograniczu gmin Piekoszów oraz Chęciny.
– Rozpoczęcie wydobycia w tym miejscu w bezpośredni sposób zagraża rezerwatowi Miedzianka. Dewastacja środowiska naturalnego odciśnie piętno także na mieszkańcach, którzy z pewnością odczują wzmożone zapylenie, wstrząsy sejsmiczne czy spadek poziomu wód gruntowych. A wiemy jak wygląda sytuacja w pobliskim Bławatkowie, gdzie mieszkańcy już teraz żałują, że zdecydowali się na budowę tutaj domów, a powodem tego jest właśnie zapylenie i nieustanny hałas – argumentuje.
– Nie możemy też bagatelizować tego, że są to tereny położone bezpośrednio przy Geoparku Świętokrzyskim, na który zarząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył 100 mln zł, a w tym 25 mln zł na rezerwat góra Miedzianka. Burmistrz Chęcin planuje w tym miejscu utworzyć centrum turystyczne. Jednak uruchomienie wydobycia sprawi, że nic z tego nie będzie, a unijne pieniądze zostaną utracone – podkreśla.
Na przedłużenie eksploatacji tego złoża, po stronie Chęcin nie wyrazili zgody radni gminni. Takie same decyzje zapadły podobnych sprawach w gminach Morawica i Ćmielów.
Punkty Widzenia: ekonomia czy mieszkańcy? Będzie kopalnia w pobliżu Miedzianki
Mieszkańcy kilku miejscowości w gminie Chęciny sprzeciwiają się rozszerzeniu wydobycia wapienia w pobliżu rezerwatu Miedzianka. Ich zdaniem eksploatacja złoża przez Nordkalk zagrozi rezerwatowi, a także wpłynie negatywnie na ich jakość życia. Czy zgadzając się na prowadzenie tego typu działalności ważniejsze są interesy przedsiębiorców, czy komfort życia mieszkańców? O tym będziemy dyskutować w audycji Punkty Widzenia, o godzinie 16.30. Telefon do studia 41 200 20 20.
19.07.2022 Miedzianka. Mieszkańcy okolic kopalni Nordkalk spotkali się z dziennikarzami, by zaprotestować przeciwko rozbudowie kopalni / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce