Minister edukacji i nauki przedstawił kierunki polityki oświatowej państwa w przyszłym roku szkolnym. To priorytety, na których powinny skupić się szkoły. Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty mówi, że będzie ich dziewięć.
– Jednym z nich jest kształtowanie postaw uczniów, tak by były nastawione na dobro, piękno, prawdę. Jest też kierunek związany ze wspomaganiem rodzin, przede wszystkim poprzez dobrą organizację wychowania do życia w rodzinie – informuje wicekurator.
Wśród kierunków polityki oświatowej państwa znalazło się też wspomaganie kształcenia uczniów klas maturalnych – to w związku z nową formułą egzaminu dojrzałości, która zacznie obowiązywać w przyszłym roku.
Nauczyciele i dyrektorzy mogą liczyć na wsparcie metodyków. Szkolenia planuje organizować Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Zawodowego – informuje Barbara Dziedzic, dyrektor instytucji.
– Są szkolenia skierowane do nauczycieli, którzy pracują z uczniem z zagranicy, ze zwróceniem uwagi na ucznia z Ukrainy, bo ich jest obecnie najwięcej. Ale również, skupimy się na treściach związanych z podnoszeniem jakości pracy szkoły. Tak naprawdę w każdym zakresie polityki oświatowej państwa mamy zaplanowane szkolenia – informuje Barbara Dziedzic.
Wśród przyszłorocznych priorytetów, ministerstwo umieściło kształcenie praktyczne uczniów szkół zawodowych. Ma ono odbywać się w porozumieniu z pracodawcami.