Niszczyciele czołgów Ottokar-Brzoza po raz pierwszy zostały pokazane trzy lata temu na targach MSPO w Kielcach. W środę (20 lipca) została podpisana stosowna umowa. Pierwsze, prototypowe egzemplarze broni trafią do polskiej armii w 2023 roku.
– Licząca osiem pojazdów bateria ogniowa powinna osiągnąć gotowość operacyjną za dwa lata – zadeklarował wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Jak wyjaśniał szef MON-u, pojedyncza bateria Ottokarów będzie składać się z ośmiu pojazdów bojowych (kołowych z napędem 4×4). Każdy z nich zostanie uzbrojony w osiem przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone o zasięgu 12 km. Pociski produkowane są przez Skarżyskie Mesko, wraz z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi.
– W baterii będą również wozy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy wsparcia technicznego i wozy rozpoznania. Jednostki będą więc przygotowane do tego, by sprostać wymogom dzisiejszego pola walki – podkreślał Mariusz Błaszczak. Dodał, że pierwsze prototypowe niszczyciele czołgów trafią do Wojska Polskiego w przyszłym roku. Broń ma być gotowa do walki najpóźniej w 2025 roku. – Chcemy, żeby pierwsze baterie osiągnęły gotowość operacyjną najpóźniej w ciągu najbliższych trzech lat. Myślę jednak, że ten termin możliwy jest do zrealizowania w krótszym czasie. Sądzę, że w przypadku pułku przeciwpancernego w Suwałkach będziemy mieć gotowość operacyjną za dwa lata – mówił wicepremier. Zapowiedział tym samym, że właśnie suwalski 14 Pułk Przeciwpancerny zostanie pierwszą jednostką, do której trafią Ottokary.
Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A., podkreśla, że projekt niszczycieli czołgów, który spółka pokazała trzy lata temu na targach MSPO w Kielcach, powstał w odpowiedzi na sprecyzowane potrzeby polskiej armii. A zrealizowanie go wspólnie z firmą MBDA UK (producent pocisków Brimstone) jest dla całej Grupy szansą na rozwój. – Cieszę się, że szybko potrafiliśmy odpowiedzieć na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP. Po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy gotowi współpracować z partnerami zagranicznymi, i to w oparciu o transfer wiedzy i technologii, oraz wejść w światowe łańcuchy dostaw – powiedział Sebastian Chwałek.
Pełen tekst dostępny na stronie internetowej Polska Zbrojna.