– W nocy z czwartku na piątek w zachodniej i centralnej części Polski będziemy mieli do czynienia z tak zwanymi tropikalnymi nocami – powiedziała Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.
Określenia tropikalnych nocy używa się w przypadku, gdy temperatura po zachodzie słońca nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Zdaniem specjalistów, występowanie zjawiska dla mieszkańców domów pozbawionych klimatyzacji wiąże się z problemami z zasypianiem, duchotą i brakiem wypoczynku i regeneracji. Dotyczy to szczególnie terenów miejskich, gdzie wśród budynków powstają wyspy ciepła utrzymujące się przez wiele godzin.
– Ostatniej nocy tropikalne noce miały miejsce na północnym zachodzie kraju, gdzie w Słubicach temperatura minimalna wyniosła prawie 23 stopnie Celsjusza. W nocy z czwartku na piątek wartości około 20 stopni należy spodziewać się także w Wielkopolsce, Ziemii Łódzkiej, Kujawach i w zachodniej części Mazowsza – powiedział Anna Woźniak z IMGW-PIB.
CZYTAJ WIĘCEJ: Upalny koniec lipca. W sierpniu chłodniej [PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA]
Kielce, PL 17:51, 2024-11-24 2°C Najniższa: 2° | H: 3°
Dotychczasowy rekord ciepła na terenie Polski został odnotowany w podopolskim Prószkowie, gdzie 29 lipca 1921 roku potwierdzono 40,2 stopnia Celsjusza.
KĄPIELISKA W ŚWIĘTOKRZYSKIEM