Spotkania ze znanymi pisarzami i ludźmi pióra ze Świętokrzyskiego, kiermasz książek, wspólne czytanie, panele dyskusyjne, warsztaty, a także koncert i wyprawa rowerowa. Organizatorzy przedstawili program imprezy pod hasłem „Pociąg do literatury. II Herling Grudziński Festiwal”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-6 września.
– Znów pokażemy, że Kielce czytają – zapowiada Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
– To wyjątkowe święto dla miłośników literatury nie tylko z Kielc, ale z całej Polski. Zaprosiliśmy wspaniałych twórców, bo jeśli czytamy, to spotkania z nimi są dla nas interesujące. Są to m.in. Agata Passent, Andrzej Stasiuk, Anita Werner, Anna Kańtoch i Robert Małecki, który pisze kryminały na światowym poziomie. Wśród twórców będzie także Grzegorz Kozera – kielecki pisarz. Będą też inni regionalni twórcy, poeci, jak Adam Ochwanowski, Barbara Wrońska, Szczęsny Wroński czy Magdalena Brzezińska – wymienia.
Pierwszy dzień z patronem
W programie imprezy znalazły się różne formy kontaktu z książką i propozycje skierowane do odbiorów w różnym wieku.
– Chcemy, żeby oferta była dla młodszych i dla starszych, ale żeby była różnorodność literacka, bo wiadomo, że gustujemy w różnych gatunkach. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie – zapewnia Anna Żmudzińska.
W sobotę 3 września i w niedzielę 4 września przy ulicy Sienkiewicza odbędzie się kiermasz książek. Na stoiskach będzie można spotkać pisarzy, ale także kupić nowe publikacje w atrakcyjnych cenach.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zapowiada, że w tym roku podczas festiwalu będzie można usłyszeć projekt muzyczny, przygotowany przez znanego multiinstrumentalistę, kompozytora Ygora Przebindowskiego.
– Stworzył projekt „Powidoki. Portrety. Miron Białoszewski w setną rocznicę urodzin”. Twórczość pisarza będzie interpretować Mariusz Ostrowski, aktor pochodzący z Kielc – wyjaśnia.
Pierwszy dzień festiwalu będzie szczególnie ważny dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
– Wtedy nastąpi uroczyste nadanie MBP imienia Jerzego Pilcha, wspaniałego pisarza, felietonisty, miłośnika sportu, ale także słodkości i kotów – mówi Anna Żmudzińska.
Eksperymenty z książką w tle
Oprócz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, organizatorem festiwalu jest także Wzgórze Zamkowe. W tym roku dołączyło do nich Muzeum Zabawek i Zabawy. Dyrektor tej instytucji, Daria Dyktyńska wyjaśnia, że muzeum będzie miejscem spotkań z pisarzami, ale także doświadczeń naukowych.
– W sobotę, 3 września, będzie u nas dr Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz, który popularyzuje naukę, ale także osoba, która ma bardzo dużo odsłon na swoim kanale na youtube – „Nauka, to lubię”. Jest także autorem książek o podobnej tematyce i z nim będziemy mieli spotkanie w sobotę, o godz. 12.00. Opowie jak powstają chmury, dlaczego przychodzi burza, co się dzieje kiedy pada śnieg. Tego dnia, który będzie poświęcony literaturze popularno-naukowej, będą także spotkania z Profesorem Pytalskim i cykl warsztatów chemiczno-fizycznych. Będzie dużo wybuchało, będzie głośno, a to wszystko będzie okraszone komentarzem popularno-naukowym – zdradza.
Niedziela, 4 września, w Muzeum Zabawek i Zabawy upłynie pod znakiem literatury.
– Zapraszamy fanów Niziołków, bo to spotkanie z panią Joanną Olech, która jest autorką świetnej sagi o Niziołkach, czyli o sprawach ważnych dla nieco młodszego odbiorcy. Tego dnia odbędą się warsztaty z przygotowywania własnych książek. Poprowadzi je pani Martyna Groth, pedagog i kurator wielu wystaw, a przede wszystkim ilustrator. Nauczy nowych metod ilustrowania książek – zapowiada Daria Dyktyńska.
Gustaw Heling Grudziński bohaterem debaty
„Pociąg do literatury. II Herling Grudziński Festiwal” to także wiele działań o charakterze edukacyjnym. Jak mówi Jolanta Białek z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym, od samego początku znajdowały się one w założeniach festiwalu.
– Mamy seminarium prof. Tadeusza Sucharskiego „Lekcje z Herlinga”. Pan profesor jest znany z tego, że potrafi mówić w przystępny sposób. W zeszłym roku uczniowie byli zachwyceni i mam nadzieję, że w tym roku będzie tak samo. Pan profesor weźmie także udział w debacie „Pisarze wyklęci – Gustaw Heling-Grudziński i Józef Mackiewicz”. Ci panowie nie bardzo się lubili, a my chcemy ich połączyć i wyjaśnić uczniom na czym polega „wyklętość” tych wybitnych pisarzy – tłumaczy.
W programie znalazły się zajęcia dla uczniów szkół specjalnych, jak również oferta dla nauczycieli – warsztaty metodyczne, jak motywować uczniów do czytania, wykorzystując nowoczesne technologie.
W działania festiwalowe wpisują się także konkursy: fotograficzne, na filmową sondę czy na spot reklamowy. Są też dwa konkursy literackie, a w każdym z nich można wygrać po 5 tys. zł.
Cenne nagrody dla piszących
Pierwszy konkurs kończy się w piątek, 22 lipca, o godz. 24.00. To II Ogólnopolski konkurs literacki na opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o nagrodę marszałka świętokrzyskiego. Jolanta Białek mówi, że zainteresowanie przerosło to ubiegłoroczne.
– Mamy zarchiwizowanych ponad 300 prac, a kolejne ciągle napływają. Do godziny 24.00 będą napływały kolejne. A prace przychodzą naprawdę z całej Polski. Także wiek autorów jest zróżnicowany. W tym roku liczy się forma literacka, czyli opowiadanie, liczy się liczba stron – czyli pięć, ale też narzucamy ideę wokół której opowiadanie ma się koncentrować. W zeszłym roku była to „wieża”, a teraz idea jest jeszcze bardziej nośna i daje autorom więcej możliwości – to „most” – wyjaśnia.
Natomiast do połowy sierpnia można wysyłać prace na konkurs literacki na felieton o „Brzytwę Pilcha”. Jak podkreśla Anna Żmudzińska, felieton to trudna forma, dla mistrzów słów, a takim bez wątpienia był Jerzy Pilch – patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
– Konkurs skierowany jest do każdego, przy czym osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców. Ważne, by to była treść nigdzie dotychczas niepublikowana, tematyka dowolna. Ważne jest spojrzenie na świat, na daną sytuację oczami Jerzego Pilcha, a Jerzy Pilch, jak mówi jego żona, to przede wszystkim pisarz, ale także złośliwy felietonista – mówi.
Tu również zwycięzca otrzyma nagrodę główną w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Kielc.
Szczegóły imprezy, regulaminy konkursów są dostępne na internetowych stronach organizatorów.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz z Miasta Kielce.