Starachowice przygotowują wniosek o dofinansowanie poszukiwania źródeł geotermalnych. To kolejny etap osiągania niezależności energetycznej w mieście po budowie instalacji odzysku energii, czyli tzw. spalarni śmieci oraz instalacjach fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej.
Odwierty geotermalne to pomysł, który ma zapewnić samowystarczalność energetyczną zapowiada prezydent Marek Materek.
– Budujemy już instalacje odzysku energii, aby wykorzystać energię z odpadów do ogrzewania mieszkań i wody. Kolejnym krokiem będzie prowadzenie odwiertów geotermalnych. Te prowadzone będą obok ciepłowni Zakładu Energetyki Cieplnej przy ulicy Kopalnianej.
Jest to miejsce położone blisko ciepłowni, jest więc możliwość wpięcia później tego źródła do systemu ciepłowniczego. Poza tym działka ma wystarczające parametry, aby te prace wykonać, czyli przeprowadzić odwiert. Potrzebne jest miejsce do składowania rur, wierteł i potrzebnego sprzętu.
Projekt przewiduje odwiercenie pionowego otworu geotermalnego rozpoznawczego o głębokości do 3,5 tys. metrów. Otwór po spełnieniu roli badawczej będzie mógł zostać wykorzystany jako otwór eksploatacyjny wód termalnych. Przewiduje się uzyskanie wody o temperaturze 60-90 stopni Celsjusza i wydajności około 20 m3 na godzinę. Na tej podstawie można będzie uzyskać około 1,28 MW ciepła geotermalnego, przy założeniu schłodzenia wody termalnej do 20 stopni Celsjusza.
Szacunkowe koszty projektu przekraczają 21,5 mln zł, realizacja planowana jest na lata 2023 – 2024.
Energia geotermalna bazuje na odnawialnej energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. Energię czerpie się ze skumulowanego ciepła, które zgromadza się w skałach lub wodach zalegających w szczelinach skalnych. Na szeroką skalę wody termalne wykorzystuje się np. na Podhalu, gdzie korzystać możemy z basenów termalnych. W naszym regionie wody termalne zamierza wykorzystywać Kazimierza Wielka, gdzie trwa budowa basenów siarczkowych.
Dodatkową zaletą energii geotermalnej jest jej niezależność od warunków pogodowych. w przeciwieństwie do innych źródeł, takich jak np. słońce czy wiatr, korzystanie z ciepła ziemi może odbywać się w trybie ciągłym.