Kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy przed dniem 18 stycznia 2013 roku, będą zobowiązani do wymiany dokumentu, ponieważ ten przestaje być bezterminowy. Kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą musieli wymienić dokument raz na maksymalnie 15 lat. Ponadto dokumentem będzie można się wylegitymować za pośrednictwem smartfona niemal od razu po zdanym egzaminie.
Dokumenty prawa jazdy mają w Polsce jeszcze przedwojenne tradycje. Najdłużej przybierały formę książeczki podobnej do dawnych dowodów osobistych. Pod koniec lat 90. poprzedniego stulecia prawo jazdy wydawano już w znanej obecnie formie plastikowej karty. Z biegiem lat zmieniały się formaty, oprawa graficzna, dane umieszczone na dokumencie i jego zabezpieczenia.
Wymiana co 15 lat
W ostatnim czasie dokument prawa jazdy przeszedł kolejną rewolucję. Co prawda w Polsce nie wydaje się uprawnień bezterminowo już od 9 lat, jednak dopiero teraz w życie wchodzi obowiązek przedłużania ważności prawa jazdy co maksymalnie 15 lat. Do wymiany dokumentu będą zobowiązani kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy przed dniem 18 stycznia 2013 roku.
– Do tej pory wiele osób ma dokument bezterminowy, a przy wydawaniu nowych praw jazdy ten termin będzie wynosił 15 lat. Po upływie 15 lat dokument będziemy musieli wymienić – wyjaśnia asp. sztab. Anetta Potrykus z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.
Posiadacze bezterminowego prawa jazdy muszą się liczyć z tym, że za jakiś czas będą musieli wymienić blankiet na nowy. Proces rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 roku. Od 2033 roku każdy kierowca w Polsce będzie miał wpisaną datę ważności w dokumencie.
Posiadacze bezterminowego prawa jazdy muszą się liczyć z tym, że za jakiś czas będą musieli wymienić blankiet na nowy. Proces rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 roku. Od 2033 roku każdy kierowca w Polsce będzie miał wpisaną datę ważności w dokumencie.
Prawo jazdy w smartfonie
Dokument prawa jazdy będziemy musieli cyklicznie wymieniać, ale nie musimy go posiadać np. przy kontroli policji, ponieważ ten jest dostępny w wersji cyfrowej w aplikacji mObywatel. W najbliższych miesiącach usługi cyfrowe przyspieszyć mają na tyle, że prawo jazdy trafi szybciej na ekrany naszego smartfona niż do naszego portfela w wersji fizycznej.
– Zależy nam na tym, żeby całkowicie scyfryzować ten proces. 0,3 sekundy – w takim czasie od momentu pozytywnie zdanego egzaminu chcemy poinformować obywatela, że może wyruszyć na drogę i powinien oczekiwać kolejnego powiadomienia, że to plastikowe prawo jazdy jest gotowe do odbioru w urzędzie – zapowiada Przemysław Koch z Centralnego Ośrodka Informatyki.
Dokumenty na bieżąco powinni wymieniać kierowcy, którzy zgubili swoje prawo jazdy, uszkodzili je albo uzyskali dodatkowe uprawnienia na prowadzenie pojazdów z kolejnej kategorii. Wymiana jest konieczna także przy zmianie nazwiska. Za każdym razem nowo wydane dokumenty będą ważne 15 lat.
Od 2028 roku, polskie prawa jazdy nie będą już bezterminowe. Kierowcy będą musieli wymieniać dokument co 15 lat. Czy przy wymianie prawa jazdy, każdy kierowca powinien przechodzić obowiązkowe badania lekarskie? O tym będziemy dyskutować dzisiaj (wtorek, 26 lipca) w audycji Punkty Widzenia o godz. 16.30. Zapraszamy do udziału w dyskusji. Telefon do studia 41 200 20 20.
WYMIEŃ PRAWO JAZDY – SPRAWDŹ, JAK TO ZROBIĆ
WNIOSEK O WYDANIE PRAWA JAZDY (PLIK PDF)