Na ulicy Zamkowej w Kielcach, w sąsiedztwie dawnego więzienia UB, stanęła scena. Odbędzie się tam koncert, realizowany wspólnie przez kielecki oddział Telewizji Polskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Reżyser widowiska, Grzegorz Sadurski wyjaśnia, że będzie ono poświęcone Antoniemu Hedzie „Szaremu”.
– Jest to postać, którą chcemy przybliżyć widzom w Polsce, bo w Świętokrzyskiem jest dobrze znany, to postać legendarna. Chcemy opowiedzieć o jego życiu, ale też o tym, jakim był człowiekiem, bo być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Antoni Heda przez całe życie był człowiekiem czynu. Działał nie tylko w czasie wojny i po wojnie, z czego jest najbardziej znany – podkreśla.
Muzyka i materiały archiwalne
O wydarzeniach historycznych opowiedzą utwory muzyki popularnej. – Układają się w pewną historię, przeplataną opowieścią narratora, którym jest Przemysław Branny. On wciela się w postać „Szarego” – dodaje reżyser.
Warstwie muzycznej będzie towarzyszyła oprawa graficzna, którą przygotowano w oparciu o filmy dokumentalne, grafikę komiksową i archiwalne zdjęcia. Będzie można też usłyszeć głos bohatera wydarzenia. Osią narracji koncertu jest historia działalności „Szarego”, a punktem kulminacyjnym, przeprowadzona przez oddział pod dowództwem Antoniego Hedy akcja uwolnienia z ubeckiego więzienia w Kielcach prawie 400 więźniów. Była to jedna z najgłośniejszych i największych udanych operacji zbrojnego podziemia antykomunistycznego na Kielecczyźnie.
Wystąpi Orkiestra Passionart i Chór Filharmonii Krakowskiej, pod dyrekcją Janusza Wierzgacza. Grzegorz Sadurski podkreśla, że znane utwory, które będzie można usłyszeć, zabrzmią inaczej.
– Ale na pewno widzowie rozpoznają te legendarne utwory w aranżacjach orkiestrowo-bandowych. Mam nadzieję, że to widzom przypadnie do gustu – zaznacza.
Znane utwory, nowe aranżacje
Artystom będą towarzyszyć laureaci Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej. A wystąpią między innymi: Kasia Moś i Eldo. Pojawi się też Marek Piekarczyk, który mówi, że udział w takich koncertach, to dla niego obowiązek. – Trzeba przypominać ludziom czym był komunizm. Polacy to taki dziwny naród, który zapomina. Ja zawsze będę walczył z tym, co jest ponad prawem i ponad uczciwością – powiedział.
Usłyszymy też Olgę Szomańską, która zwróciła uwagę na fakt, że każdy koncert w reżyserii Grzegorza Sadurskiego jest dla widzów niemałym zaskoczeniem. – Sama do końca nie mam pojęcia, jak to będzie wyglądało. Wiem, jakie będą utwory, jaka będzie warstwa muzyczna, natomiast jak to będzie dramaturgicznie – to dopiero dowiem się na próbie – przyznała.
Olga Szomańska wykona m.in. „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, i „Modlitwę o wschodzie słońca” Kaczmarskiego i Gintrowskiego. – Jest parę różnych utworów, ale też dzieło aranżera naszego dzisiejszego koncertu, Janusza Wierzgacza, który będzie miał swoją telewizyjną premierę – dodała Olga Szomańska.
Premiera w telewizji
Z kolei Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus zaśpiewa m.in. utwór Adama Asnyka „Póki w narodzie myśl swobody żyje”. Zaznaczył, że wszyscy artyści starają się, aby ranga koncertu była wysoka.
– Jest to koncert poświęcony przywódcy partyzantów ze Świętokrzyskiego. Jesteśmy w zacnym miejscu i ten koncert też będzie taki podniosły. My artyści dołożymy swoje muzyczne cegiełki, naszej wrażliwości, do tego wydarzenia – zapewnił.
Plenerowa scena, na której odbędzie się koncert, została ustawiona na ul. Zamkowej, obok murów dawnego więzienia UB. – Dla nas to też jest miejsce niezwykłe, przez tę konotację historyczną Centralnym punktem jest krata, która prowadzi do więzienia. Pokażemy także bruk, który pamięta tamte wydarzenia – zapowiada reżyser.
Koncert „Historia Szarego” zostanie zarejestrowany dziś, ale będzie zamknięty dla publiczności. Widzowie będą mogli go zobaczyć 2 sierpnia o godz. 19 na antenie TVP3 Kielce, a dzień później, 3 sierpnia, o godz. 22 w TVP1.