W tym roku lekarze notują coraz więcej przypadków boreliozy w Polsce. Dotychczas potwierdzono ponad 5,6 tys. przypadków tej choroby, podczas gdy w całym ubiegłym roku było ich 4,41 tys.
Boreliozę wywołują bakterie z rodzaju Borellia, przenoszą kleszcze. Jednak jak zaznacza dr Krzysztof Bidas, z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. Natomiast zawsze po powrocie do domu np. ze spaceru po lesie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.
– Często nawet nie wiemy, że ugryzł nas kleszcz. Zdajemy sobie z tego dopiero sprawę, po charakterystycznych objawach. To jest pierścieniowaty rumień, który się powiększa. Po kilkunastu tygodniach zanika, ale to oznacza, że borelioza przechodzi w kolejną fazę chorobę przewlekłą. Wówczas pojawiają się problemy z sercem, np. zaburzenia rytmu, czy bolesność stawów, mówi Krzysztof Bidas.
Inne objawy boreliozy, to trudności z chodzeniem, obrzęki stawów, zaburzenia czucia, czy zaburzenia pamięci.
Jak podkreśla Krzysztof Bidas, boreliozę można wyleczyć, ale trzeba się odpowiednio wcześniej zgłosić do lekarza.
– W początkowym okresie choroby, gdy rumień się powiększa konieczne jest miesięczne leczenie antybiotykami. W tej fazie chorobę można wyleczyć, natomiast jeśli przejdzie w fazę przewlekłą prawdopodobnie będzie nam towarzyszyła przez wiele lat nawet do końca życia, dodał Krzysztof Bidas.
Nieleczona borelioza może skutkować rozwojem innych schorzeń np zapaleniem mięśnia sercowego z zaburzeniami rytmu serca, a także zapaleniem stawów. Może również powodować zmiany w mózgu i zaburzenia neurologiczne, czyli tzw. neuroboreliozę.
Chorobę na każdym etapie jej rozwoju mogą potwierdzić tylko specjalistyczne testy. Warto zbadać także kleszcza którego znaleźliśmy na naszym ciele. Wyniki potwierdzą czy był on nosicielem choroby i należy podjąć leczenie czy nie nosił on baterii boreliozy i wówczas nie jesteśmy narażeni na zakażenie.
W naszym kraju występują trzy gatunki kleszczy. Kleszcz pospolity pojawia się wszędzie. Możemy go spotkać w lasach, borach mieszanych, niskich krzewach i wysokich trawach.
W Puszczy Białowieskiej żyje tzw. kleszcz tajgowy. Rozmnaża się on w zagajnikach, na łąkach i w lasach. Ostatni gatunek, kleszcz łąkowy, występuje w zagajnikach, lasach i na łąkach. Najwięcej kleszczy występuje na terenach północno-wschodniej Polski. Jest to związane z dużą ilością lasów i terenów podmokłych.