Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jako jeden trzech ośrodków w Polsce rozpoczęło kampanię „Nie Miej Tego Gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego”. Jej celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat tego nowotworu.
Agnieszka Radowicz–Chil, specjalista patomorfolog, koordynator programu pilotażowego w ŚCO informuje, że ta choroba to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec, ale niestety objawy daje późno, już w fazie zaawansowanej choroby.
– To może być krwawienie z przewodu pokarmowego, ból w okolicy krzyżowej, nagła utrata wagi w krótkim czasie. Dlatego apelujemy o to, by pacjenci wykonywali badania profilaktyczne. Najlepszym badaniem jest kolonoskopia, w czasie której lekarz jest w stanie znaleźć guz i pobrać z niego wycinki do dalszej diagnozy. Ja, jako histopatolog jestem w stanie rozpoznać, czy ten guz jest nowotworem złośliwym, czy łagodnym – mówi Agnieszka Radowicz–Chil.
Chorobę diagnozuje się również dzięki badaniu na krew utajoną w kale. Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 90 proc. pewności wyleczenia. Świętokrzyskie Centrum Onkologii od czerwca 2021 roku realizuje pilotażowy program wykrywania raka jelita grubego. W tym czasie chirurdzy zoperowali ponad 200 pacjentów.
Jak dodaje Agnieszka Radowicz–Chil dzięki pilotażowi, pacjent jest prowadzony niemal za rękę przez swojego koordynatora. – Pacjent z rozpoznanym rakiem jelita grubego trafia najpierw do poradni chirurgicznej, w której lekarz zleca wszystkie niezbędne do procesu terapeutycznego badania. W pierwszym dniu ścieżki onkologicznej, pacjent otrzymuje również kontakt do naszych koordynatorów. To koordynator prowadzi pacjenta niemalże za rękę przez cały proces leczenia. Dbają o zarejestrowanie go do poszczególnych specjalistów, dbają o terminowość tych badań i przygotowują chorego do konsylium, podczas którego zespół lekarski podejmuje decyzję o sposobie leczenia – wyjaśnia Agnieszka Radowicz – Chil.
W ramach kampanii, w sobotę 6 sierpnia na Rynku w Kielcach odbędzie się akcja profilaktyczna, podczas której specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będą uświadamiać na temat raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy. Można będzie również wykonać bezpłatną cytologię i mammografię. Akcja rozpocznie się o 10.00 i potrwa do 17.00. Podobna odbędzie się w niedzielę, 7 sierpnia, przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Rozpocznie się o 10.00 i potrwa do 16.00.
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat, liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do ok. 27 tys.. Aktualnie na tę chorobę rocznie zapada 19 tys. osób, a umiera 12 tys. chorych. W Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno, często w trzecim lub czwartym stadium choroby, co stanowi ponad 65 proc. nowo zdiagnozowanych przypadków.