W świat „Nieoczywistej rzeczywistości” zabiera widzów nowa wystawa w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc. Autorką prezentowanych prac jest Katarzyna Zawisza.
Artystka na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym przy ulicy Chęcińskiej w Kielcach. Jak mówi, malarstwo jest jej pasją od czasów dzieciństwa.
– Daje mi wielką radość i satysfakcję. Maluję od szóstego roku życia, ale około pięciu lat swoją pasję realizuję z większym natężeniem. Dokształcałam się też w tym zakresie, skończyłam podyplomową plastykę, brałam też udział w kursach – wyjaśnia.
Najchętniej sięga po farby akrylowe lub olejne. Maluje na płótnie, deskach, ale sięga także po mniej oczywiste materiały, jak na przykład kamienie, które także zdobi. Wspólnym mianownikiem większości prac jest żywy, delikatny kolor.
Katarzyna Zawisza tłumaczy, że pokazane na wystawie obrazy wyszły spod pędzla w ostatnim czasie.
– Ta wystawa w większości powstawała w czasie pandemii, kiedy było zdalne nauczanie, kiedy miałam trochę więcej czasu. Inspirowałam się głównie obrazami innych osób, swoich zdjęć i to, co na nich widziałam, przetwarzałam na swój sposób – zaznacza.
Artystka przyznała, że choć brała udział w kilku wystawach zbiorowych, to jest to jej pierwsza wystawa indywidualna. Nie kryła, że się denerwuje, ale wsparcie zapewnili jej bliscy: mąż, teściowa, koleżanki, przyjaciele.
Ekspozycja w Muzeum Historii Kielc to kolejna prezentacja artystycznej twórczości pedagogów z naszego regionu. Aleksandra Potocka-Kuc, doktor sztuki, konsultant Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach wyjaśnia, że od września 2021 ŚCDN prowadzi projekt poświęcony twórczości nauczycieli województwa świętokrzyskiego.
– Nie są to tylko nauczyciele uczący plastyki, bo mamy wśród tych naszych perełek też na przykład nauczycieli matematyki, geografii czy innych przedmiotów. W Muzeum Historii Kielc odbyło się do tej pory 14 wystaw w ramach projektu „Sieci współpracy i doskonalenia”. Obserwując twórczość nauczycieli, widzimy, jak wzbogacają swój warsztat – zauważa.
Zdaniem Aleksandry Potockiej-Kuc, na pielęgnowaniu artystycznych zdolności nauczycieli korzystają także uczniowie.
– Od lat Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli organizuje różnego rodzaju warsztaty, kursy, plenery po to, aby podnieść poziom wiedzy i zdolności nauczycieli, a tym samym wzbogacić życie kulturalne i twórczość naszych najmłodszych. Mamy wielu twórców, którzy chowają swoje prace, a nie mają się czego wstydzić. Takie wystawy, jak ta dzisiejsza, dają im poczucie spełnienia, ale też wyznaczają taką drogę, że warto oprócz tej działalności edukacyjnej, rozwijać też tę działalność artystyczną. Nauczyciele stają się też mistrzem dla swoich uczniów – podkreśla.
Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc cieszy się, że instytucja może prezentować prace, które trudno ująć w określone ramy.
– Z tych wystaw jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ dają one inny obraz sztuki, niż ten, który zazwyczaj oglądamy. To jest sztuka, która już nie jest amatorska, ale też nie jest to sztuka, którą możemy spotykać w galeriach profesjonalnych. Jest czymś pomiędzy, ale jest niezwykle ciekawa. Cieszymy się, że możemy ja pokazywać kielczanom – mówi.
Prace Katarzyny Zawiszy w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc można oglądać do 14 sierpnia.