W poniedziałek (1 sierpnia), w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Świętokrzyskiem odbędą się uroczystości, w trakcie których mieszkańcy będą mogli oddać hołd oraz uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.
KIELCE
W Kielcach delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na uroczyste obchody. Rozpoczną się one o godzinie 15.45 mszą świętą w kościele garnizonowym pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerują na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów. Uroczystości z udziałem Wojska Polskiego rozpoczną się o godzinie 17.
Ponadto, delegatura IPN zaprasza wszystkich chętnych do udziału w interaktywnej grze miejskiej „Godzina W” z wykorzystaniem aplikacji ActionTrack. Tematem przewodnim będzie historia Powstania Warszawskiego. Rozpoczęcie gry zaplanowano 30 lipca o godzinie 17.00. Każdy chętny może aktywować kod QR, który będzie dostępny na drzwiach wejściowych do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach. Będzie on aktywny do 1 sierpnia do godziny 17. Rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 1 sierpnia na Skwerze Harcerskim Szarych Szeregów w Kielcach po zakończeniu uroczystości.
Od 30 lipca na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach dostępna będzie także wystawa „Tadeusz Bór-Komorowski”, którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Wystawa upamiętni wybuch Powstania Warszawskiego i jego kapitulację.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano dwudniowe uroczystości. W niedzielę, 31 lipca, od godziny 10 przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się piknik historyczno-profilaktyczny. Głównym punktem imprezy jest widowisko plenerowe „Powstanie Warszawskie”.
Jak informuje Katarzyna Legawiec, zastępca dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, rekonstrukcję bohaterskiego zrywu powstańczej Warszawy będzie można zobaczyć o godzinie 15 na głównej promenadzie miasta alei Mickiewicza, przed budynkiem liceum ogólnokształcącego.
– Scenariusz został przygotowany przez Piotra Zeljasia ze Stowarzyszenia Pro Memoria. Zostaną sprowadzone sprzęty wojskowe, pojazdy z okresu II wojny światowej, samochody i motocykle. Ponadto do celów rekonstrukcji zostanie wykorzystanych 50 karabinów.
Od godziny 10 swoje stoiska wystawią Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w Kielcach, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach. Odbędą się prezentacje sprzętu i pojazdów wojskowych jak również pojazdów policji i straży pożarnej.
Z kolei w poniedziałek, 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego uroczystości odbędą się przy muszli koncertowej w Parku Zdrojowym. O godzinie 17 grupa rekonstrukcyjna działająca przy Stowarzyszeniu Ad Arma Polonia w historycznym umundurowaniu uruchomi ręczną syrenę i odpali biało-czerwone race.
– O godz. 18 w Kinie Zdrój odbędzie się seans filmu „Zakazane piosenki”, a o godzinie 21 przed BSCK w ramach kina plenerowego zostanie wyświetlany film „Powstanie Warszawskie” – dodaje.
Na placu przed domem kultury przygotowano również wystawę czasową IPN: „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Dostępna będzie do 16 sierpnia.
JĘDRZEJÓW
W Jędrzejowie nie zaplanowano uroczystości związanych z 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
KOŃSKIE
W Końskich o godzinie 17 w okolicach Kolegiaty św. Mikołaja usłyszymy wyjące syreny. Będzie to znak, aby zatrzymać się i uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność podczas Powstania Warszawskiego. Na miejscu pojawią się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Końskie, a także przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie. Dodatkowo na ulicę Piłsudskiego wyjdą z biało-czerwonymi flarami kibice.
OPATÓW
W Opatowie w niedzielę (31 lipca) na Rynku odbędzie się widowisko artystyczne zatytułowane „Tych lat gniewnych czarny pył”. O godz. 17 wystąpią wokaliści studia „Opatowskie Diamenty”, tancerze zespołu „Promenada”, a także członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
W obchody rocznicy Powstania Warszawskiego włączają się Ostrowieccy Patrioci. W niedzielę (31 lipca) organizują tradycyjnie oddawanie krwi w ramach akcji „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. Katarzyna Ślusarz z Ostrowieckich Patriotów informuje, że zbiórka krwi odbędzie się w domu parafialnym Michael. Rejestracja odbywać się będzie w godz. 10-14. Każdy krwiodawca otrzyma czekolady oraz białe koszulki z symbolem Polski Walczącej i hasłem „Przelałem krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. T-shirt będzie można założyć następnego dnia, ponieważ po raz ósmy mieszkańcy miasta wspólnie utworzą żywy znak Polski Walczącej, tak, by był gotowy na godz. 17, godzinę „W”. Jak podkreśla Katarzyna Ślusarz, najlepiej przyjść po godzinie 16, aby organizatorzy mogli odpowiednio ustawić mieszkańców w kształcie symbolu powstania. Zachęca też, aby przyjść całymi rodzinami i wziąć ze sobą biało-czerwone flagi. Odśpiewany zostanie także hymn narodowy.
Zaplanowano też miejskie wydarzenia. O godz. 18 w ostrowieckiej kolegiacie odprawiona zostanie msza święta, po niej złożone zostaną kwiaty i znicze przed pomnikiem Armii Krajowej. A o godz. 19.30 w Ostrowieckim Browarze Kultury odbędzie się koncert zatytułowany „Za kraj! Za honor nasz!”. Tematyczne piosenki wyśpiewają wokalistki studia Pandora.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu uroczystości rozpoczną się w sobotę o godzinie 10 w prawobrzeżnej części miasta, gdzie jedna głównych ulica nosi imię Krzysztofa Kamila Baczyński, jednego z powstańców, który był także poetą. Zginął w czwartym dniu powstania. Na jednym z bloków osiedlowych znajduje się tablica poświęcona jego pamięci. Jak powiedział Andrzej Bolewski, prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz”, uroczystości będą mieć podniosły charakter. Rozpoczną się od wysłuchania hymnu Szarych Szeregów. Następnie będzie uroczyste przekazanie przez spółdzielnię, aktu opieki nad tablicą poświęconą Baczyńskiemu harcerzom z Komendy Hufca ZHP. Stanie się w obecności burmistrza Sandomierza Marcina Marca. Po tej części uroczystości zebrani przejdą do parku osiedlowego, gdzie przygotowano dwie wystawy plenerowe. Jedna z nich dotyczy życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a druga – przygotowana przez IPN – pokolenia Kolumbów.
O godzinie 14 w sali Ratusza Miejskiego w Sandomierzu rozpocznie się VI spotkanie z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”. Prelegenci omówią sylwetki Jana Kazimierza Nagay’a i Pawła Bronikowskiego, bohaterów bitwy pod Pielaszowem. Przedstawią ich nie tylko jako żołnierzy AK, ale także jako członków rodzin i przedstawicieli sandomierskiej społeczności.
Adrianna Dukat przybliży losy członków rodziny Nagay’ów, z której wywodził się Jan Kazimierz Nagay. W oparciu o wyniki szerokiej kwerendy przeprowadzonej przede wszystkim w zbiorach rodzinnych poznamy sylwetki Edwarda i Urszuli – rodziców, a także losy licznego rodzeństwa Jana Kazimierza.
Drugi prelegent, Rafał Staszewski, przedstawi fragment bogatych dziejów rodu Oppeln-Bronikowskich herbu Osęk. Autor od wielu lat dokumentuje historie związane z członkami tej ziemiańskiej rodziny. Jedna z gałęzi rodu, potomkowie Jadwigi i Adama Oppeln-Bronikowskich, przez wiele lat była związana z Byszowem. Tam gospodarowali, rozwijali inicjatywy społeczne, a w czasie II wojny światowej działali na rzecz obrony niepodległości Polski.
Wystąpienie podsumowujące wygłosi Robert Piwko z Delegatury IPN w Kielcach. Punktem wyjściowym rozważań będzie mogiła Jana Kazimierza Nagay’a i Pawła Piotra Bronikowskiego na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu.
O godzinie 18 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu odbędzie się „Wolne Śpiewanie”. To tradycyjne już wydarzenie organizowane przez Annę i Jacka Przybyszów z chóru zamkowego SAN-do-MIR, którzy od lat dzielą się swoją pasją i szerzą w naszym regionie miłość do muzyki. Wszyscy, którzy przyjdą na dziedziniec zaśpiewają wspólnie z artystami pieśni patriotyczne, niepodległościowe i powstańcze.
31 lipca w Sandomierzu odbędą się uroczystości poświęcone bohaterom bitwy pod Pielaszowem, która była częścią akcji „Burza”. O godzinie 10 w kościele św. Józefa w Sandomierzu rozpocznie się msza święta, a potem zebrani w kolumnie marszowej przejdą na cmentarz katedralny. Przy mogile Pielaszowiaków będą przemówienia okolicznościowe, oddany zostanie hołd poległym i zamordowanym w bitwie.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
W Skarżysku obchody rocznicowe odbędą się w Muzeum im Orła Białego. O godz. 17 oddany zostanie wystrzał armatni, a wszyscy, którzy po tej godzinie przekroczą bramę muzeum będą mieli zapewnione bezpłatne wejście. Przez kolejne trzy godziny na placu przy ul. Słonecznej rozbrzmiewać będą utwory związane z Powstaniem Warszawskim. Na każdego gościa oczekiwać będzie biało-czerwona opaska z symbolem Polski Walczącej.
STASZÓW
„Wspomnienie sierpniowych dni 1944” to tytuł happeningu, który z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się 1 sierpnia w Staszowie w Parku im. Adama Bienia. Jak powiedział burmistrz Leszek Kopeć, będzie to widowisko-żywa lekcja historii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród rekonstruktorów znajdą się przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „ AVITI VIVIT HONORE”, Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, będzie również 29. Falke Division z Kielc. Ponadto wystąpi zespół „ Rytm” ze Staszowskiego Ośrodka Kultury , a harcerze z Komedy Hufca ZHP prowadzić będą warsztaty w ramach Harcerskiej Poczty Polowej. Początek o godzinie 17.
STARACHOWICE
Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest w Starachowicach chce uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego proponując udział w grze miejskiej „63 dni chwały”. Zadania będą publikowane na stronie internetowej stowarzyszenia, a podsumowanie zmagań zaplanowano w poniedziałek, 1 sierpnia. Na placu pod Skałkami o godz. 17, po tym, gdy zabrzmi sygnał alarmowy, rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w hołdzie powstańcom warszawskim. Wystąpi zespół Wiarusy. W przerwie zostaną wręczone nagrody dla uczestników gry miejskiej.
WŁOSZCZOWA
We Włoszczowie o godz. 17 zawyją syreny.