227 kolarzy wystartowało dziś (sobota, 30 lipca) w Kielcach w pierwszym etapie 79. Tour de Pologne. Honorowy start odbył się na Rynku, po czym kolarze przejechali ulicą Sandomierską, w kierunku Świętego Krzyża, a potem Opatowa. Stolica województwa świętokrzyskiego po ośmiu latach wróciła na trasę narodowego wyścigu.
W zawodach bierze udział osiemnaście drużyn z list UCI World Tour i pięć z „dzikimi kartami” przyznanymi przez organizatora. W tym gronie znalazła się reprezentacja Polski, której dyrektorem sportowym jest były znakomity kolarz, kielczanin Tomasz Brożyna. W wyścigu bierze udział jego syn, Piotr. Niestety, z udziału w imprezie wycofał się Michał Kwiatkowski, który miał być jedną z największych gwiazd wyścigu. Były mistrz świata nie zdążył wyleczyć kontuzji.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, przyznała, że organizacja tak dużej imprezy to promocja naszego kraju, który doskonale sprawdza się w roli organizatora.
– To właśnie Polacy potrafią perfekcyjnie poprowadzić i zorganizować tak ważną sportową imprezę. Cieszę się, że wyścig startuje z bliskich mojemu sercu Kielc, tym bardziej, że kolarze powiozą przez całą Polskę aż do Krakowa hasło tegorocznego touru „Wyścig dla pokoju”, co jest wsparciem dla Ukrainy, walczącej z rosyjskim agresorem – zaznaczyła.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc, podkreślił, że kielczanie mieli okazję poznać całą otoczkę najstarszego wyścigu kolarskiego w Polsce.
– To właśnie była nagroda dla miasta, a przez to promocja. Można było poznać zawodników, a także przekonać się jak wygląda przygotowanie techniczne.Tour de Pologne klasycznie kończy się w Krakowie, rozmawialiśmy również o przyszłości. Mogę zdradzić, że przyszłoroczny wyścig rozpocznie się w Wielkopolsce – dodał.
Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce, zaznaczył, że kielczanie udowodnili, że interesują się sportem, a kolarstwem w szczególności.
– To jest taka impreza, która interesuje wszystkich. To co dziś i wczoraj działo się na Rynku świadczy o tym, że zainteresowanie sportem, a kolarstwem w szczególności jest ogromne. Ten zawodowy wyścig daje mieszkańcom chęci uprawiania tego pięknego sportu – podkreślił.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, które było sponsorem startu i I etapu wyścigu, zwrócił uwagę na fakt zaistnienia Kielc w mediach ogólnopolskich.
– To jest okazja bycia pozytywnym w mediach. Tour de Pologne to widowiskowa impreza i na dodatek pokazaliśmy się wizualnie jako miasto z dobrej strony – zaznaczył.
Na terenie Świętokrzyskiego kolarze przejechali przez Masłów, Wilków, Św. Katarzynę, Bodzentyn, Nową Słupię, Waśniów, Nagorzyce, Truskolasy, Opatów, Stodoły Wieś, Bidziny, Zawadę, Maruszów i po przekroczeniu Wisły wjechali do Lubelskiego.
Na trasie były dwie Premie Lotne LOTTO w Annopolu i Józefowie nad Wisłą, dwie Premie Górskie PZU IV kategorii w miejscowości Dobre i Wylągi oraz premia specjalna w Kazimierzu Dolnym.
Kolarze będą mieli do przejechania siedem etapów o łącznej długości prawie 1,2 tys. km. Wyścig zakończy się 5 sierpnia na krakowskich Błoniach.