Pokaz mody wiejskiej, warsztaty robienia mydeł, a także pokaz roślin jadalnych i leczniczych – to tylko niektóre atrakcje wiejskiego SPA w Muzeum Etnograficznym w Tokarni. Impreza odbyła się w ramach cyklu „rodzinne niedziele w skansenie”.
W trakcie warsztatów i pokazów panie mogły skorzystać między innymi z wykonania makijażu metodami prababek w „Izbie Piękności”. Jednym z kosmetyków wykorzystywanych do tego celu jest naturalna pomadka z buraka. Wioletta Brzezińska – Marjanowska z działu konserwacji zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że burak nie był jedynym warzywem służącym do pielęgnacji i poprawiania urody.
– Naturalny barwnik z buraka służył nie tylko do podkreślania koloru ust, ale także do zaczerwieniania policzków. Natomiast ogórek był wykorzystywany do niwelowania opuchniętych oczu. Ponadto, na dawnej wsi, panie wykorzystywały także palony korek, który służył do podkreślania kolorytu brwi i rzęs. Nasze babcie wykorzystywały wiele produktów, które dziś powszechnie znajdziemy w kuchni czy lodówce. W przeszłości służyły także do podkreślania urody – dodaje.
Jadalne i lecznicze rośliny na jednym ze stoisk prezentował z kolei Bartłomiej Chojna z Muzeum Wsi Kieleckiej. Wyjaśniał, że w przeszłości do celów kosmetycznych i prozdrowotnych wykorzystywano miedzy innymi owoce tarniny, jarzębiny i jałowca. Równie popularnym ziołem był także dziurawiec, który wykorzystywano na wiele sposobów.
– Napar z dziurawca działa leczniczo na naszą wątrobę. Można również spożywać go w formie maceratu alkoholowego, który ma działanie antydepresyjne. Trzecim zastosowaniem może być olej z dziurawca, który możemy wykorzystywać zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jest on pomocny między innymi przy bólach kręgosłupa – wymienia.
Na scenie w Sektorze Dworskim odbywały się z kolei pokazy mody wiejskiej „Zawsze modna wieś” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Występy, a także widowisko folklorystyczne „Pranie” w wykonaniu Jaworzanek.
Jednak z powodu niesprzyjającej pogody, Park Etnograficzny w Tokarni w niedzielne popołudnie odwiedza niewielu turystów.