Około pół tysiąca wolnych miejsc zostało w kieleckich szkołach średnich. Dziś (poniedziałek, 1 sierpnia) placówki wywieszają listy uczniów przyjętych do pierwszej klasy. Dobra wiadomość dla uczniów jest taka, że praktycznie w każdej kieleckiej szkole pozostały wolne miejsca.
Okazuje się, że wakaty pojawiły się nawet w najlepszych i najbardziej obleganych placówkach. Przykładowo w VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego będzie jeszcze 20 wolnych miejsc, choć tuż po zakończeniu elektronicznego naboru wszystkie były obsadzone. Katarzyna Cedro, dyrektor jednostki mówi, że taka sytuacja nie jest zaskoczeniem.
– Niestety, podobnie jak w poprzednim roku, nie wszyscy kandydaci potwierdzili wolę nauki w naszym liceum. Uczniowie biorą udział w rekrutacji w kilku miastach i wybierają tę szkołę, która jest najbliżej domu – tłumaczy Katarzyna Cedro. W „Słowaku” komplet uczniów jest tylko w klasach biologiczno-chemicznych oraz klasie przygotowującej do międzynarodowej matury. Ta ostatnia jest oddziałem, do którego było najtrudniej się dostać. Kandydaci musieli mieć nieco ponad 185 punktów. To najwyższa średnia we wszystkich kieleckich szkołach.
Niełatwo było również zostać uczniem klasy biologiczno-chemicznej w II Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Jana Śniadeckiego. Tam minimalny próg wyniósł ponad 176 punktów. To druga najwyższa średnia w Kielcach.
Jeżeli chodzi o technika, to najtrudniej było się dostać do klasy o profilu technik programista w VII Technikum Zespołu Szkół Informatycznych. Próg punktowy wyniósł tam prawie 142 punkty.
Obleganie były również klasy w Zespole Szkół Elektrycznych. Ale tam również odbędzie się rekrutacja dodatkowa, bowiem 4 osoby nie potwierdziły chęci nauki w szkole branżowej, natomiast 18 w technikum. Władysław Zaucha, dyrektor „Elektryka” mówi, że w tegorocznej rekrutacji zaskoczyła go niechęć uczniów do wybierania oddziałów z rozszerzoną matematyką. Tak było w klasie programistycznej, gdzie właśnie Królowa Nauk będzie na wyższym poziomie. Okazuje się, że kandydaci z wysoką średnią woleli klasy programistyczne z innymi rozszerzeniami: informatyką oraz językiem angielskim.
– W moim odczuciu uczniowie zostali niedoinformowani w szkole podstawowej. Szkoła techniczna opiera się na matematyce. Znajomość tego przedmiotu jest niezbędna, aby dobrze przygotować się do zawodu oraz zdać maturę – tłumaczy Władysław Zaucha.
Postępowanie uzupełniające potrwa do 4 sierpnia. Mogą w nim wziąć udział również uczniowie, którzy dostali się już do jakiejś szkoły i potwierdzili wolę nauki. Muszą wycofać dokumenty i jeszcze raz przejść procedurę w systemie elektronicznego naboru. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się jutro.
Listy osób zakwalifikowanych do szkoły zostaną opublikowane 11 sierpnia, a 23 sierpnia poznamy listy kandydatów przyjętych do pierwszych klas.
W sumie miasto Kielce przygotowało w tym roku około 4,4 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych.
WOLNE MIEJSCA W KIELECKICH LICEACH I TECHNIKACH
NABÓR DO KIELECKICH SZKÓŁ ŚREDNICH – LICZBA PUNKTÓW MINIMALNYCH I MAKSYMALNYCH