Punktualnie o godz. 17.00 w wielu miasta regionu dźwięk syren upamiętnił bohaterów Powstania Warszawskiego. W Kielcach uroczystości 78. rocznicy wybuchu powstania obyły się m.in. na skwerze imienia Szarych Szeregów.
Poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckich struktur Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej Europie.
– Powstańcy torowali nam drogę do wolności. To oni są dla nas prawdziwymi nauczycielami wielkiego patriotyzmu, z którego trzeba zdać egzamin. Mam przekonanie, że Polacy zdają egzamin, ponieważ nigdy się nie poddali – dodaje.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN zwraca uwagę na fakt, że podczas Powstania Warszawskiego Polacy bronili swojej wolności i suwerenności.
– Złożyli ogromną ofiarę. Ale pamięć o tym wydarzeniu przez pokolenia służyła Polakom. Dodawała im sił i wierzyli, że nie może ona pójść na marne. Wierzyli także, że musi z niej urodzić się coś bardzo pozytywnego. W 1989 roku urodziła się wolność. Była połączona z tradycji insurekcyjnej, czyli powstańczej i z tradycji pozytywistycznej. Częścią tej wolności była pamięć o Powstaniu Warszawskim – zaznacza.
– Powstanie Warszawskie było trudnym, ale bardzo potrzebnym czasem – dodaje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. – Myślę, że podobnie jak inne tego typu działania, Powstanie Warszawskie było potrzebne, aby przypominać i upominać się o to, aby Polska istniała – zaznacza.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski zauważa, ze wielu powstańców wspominało, że za tę chwilę radości z powrotu biało-czerwonej flagi na mury warszawskich domów, było gotowych oddać życie.
– Oni chcieli wolnej i niepodległej Polski. Za ich wybór jesteśmy powinniśmy im okazywać ogromny szacunek – zaznacza.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski zwraca uwagę na fakt, że kolejna rocznica Powstania Warszawskiego, w kontekście wojny na Ukrainie, zachęca nas do specjalnej refleksji.
– Można powiedzieć, że powstańcy byli osamotnieni. Pomoc docierała w bardzo znikomych ilościach. Teraz Ukraina dostaje pomoc, aby mogła walczyć – mówi.
– To bardzo ważne wydarzenie dla naszego kraju, dlatego Polacy o nim nie zapominają – zauważa Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego.
– Powstańcy upomnieli się o godność i wolność Rzeczypospolitej, dlatego powinniśmy im dozgonnie za to dziękować – dodaje.
– 1 sierpnia to szczególna data, ponieważ tego dnia wspominamy Powstanie Warszawskie, dzięki któremu mamy dzisiaj wolność – podkreśla Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady miasta.
– Gdyby nie powstanie i zaakcentowanie tego, że Polska chce być wolnym krajem, nasza historia mogła się potoczyć inaczej – mówi.
– Nie możemy zapominać o Powstaniu Warszawskim i bohaterach tamtych czasów – podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc. – Ważne, że ciągle mamy możliwość porozmawiania z osobami, które pamiętają te wydarzenia. Niektórzy niestety już odchodzą. Niedawno pożegnaliśmy natomiast Krystynę Jopowicz, sanitariuszkę i łączniczkę Powstania Warszawskiego, która miała 96 lat. Spotkanie z nią było żywą lekcją historii – dodaje.
O Powstaniu Warszawskim nie zapomina także młodzież. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Amelia Rudnicka, wiceprzewodnicząca gremium zauważa, że udział w uroczystościach to przykład dla rówieśników, by nie zapominali o tak ważnych momentach w historii naszego kraju.
– Wielu naszych radnych pojechało także do Warszawy, a część została na kieleckich uroczystościach – dodaje.
Mieszkańcy Kielc nie zapominają o wydarzeniach sprzed 78 lat.
– Przyszedłem, żeby uczcić poległych. Nie można o tym zapominać – mówi jeden z uczestników wydarzenia. – Oni bohatersko oddali życie za ojczyznę – dodaje kolejny.
Wcześniej w kościele garnizonowym odprawiona została msza w intencji uczestników powstania i Ojczyzny.