Tureckie drony Bayraktar, amerykańskie wyrzutnie rakietowe HIMARS, śmigłowiec Chinook, a także polskie pioruny będą hitami tegorocznego, 30. jubileuszowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W tym roku swoje produkty zaprezentuje ponad 600 wystawców z całego świata.
Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń podkreśla, że ta edycja targów będzie największą w historii. – Wystawa w tym roku zajmie wszystkie siedem hal naszego ośrodka wystawienniczego. W tej chwili nie ma już miejsca, a wystawcy będą mieli swoje stoiska także na zewnątrz. Co roku, oferta przygotowana przez Stany Zjednoczone jest największa. W tym roku z pewnością pojawi się kilkadziesiąt firm zza oceanu. Tradycyjnie pojawią się wystawcy z Włoch, Niemiec, państw skandynawskich. Niestety przyjedzie tylko jedna firma francuska. Łącznie będą to wystawcy z ponad 30 krajów z całego świata – mówi.
– W ostatnich latach utarło się, że na MSPO połowa to polscy producenci. Jest to duża zmiana, gdyż w pierwszym salonie przemysłu obronnego brało udział 87 firm z czego tylko siedem z zagranicy – dodaje.
W tym rok honorowym gościem kieleckich targów będzie Turcja. Kraj ten przygotuje również tzw. wystawę narodową.
– Turcy będą w tym roku wiedli prym. W trakcie otwarcia targów głos zabierze turecki minister obrony narodowej, odbędzie się seminarium polsko-tureckie. Jednak co istotne pojawi się aż 28 tureckich firm zbrojeniowych. Turcy mają potężny przemysł obronny, są prawie samowystarczalni. Są w stanie produkować nawet śmigłowce własnej konstrukcji, a nie na licencji, jak ma to miejsce np. w Polsce. Jednym z największych tureckich hitów są drony Bayraktar, które wizerunkowo oraz militarnie odniosły ogromny sukces w Ukrainie. Maszynę będzie można zobaczyć na żywo na wystawie – zapowiada.
Prezes targów wskazuje, że na wystawie nie zabraknie także polskich przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych – Piorun, produkowanych przez skarżyskie przedsiębiorstwo Mesko. Andrzej Mochoń mówi, że z uwagi na jubileuszową edycję Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zorganizowany zostanie także dzień otwarty.
– Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, w sobotę 10 września, wstęp na targi będą mieli wszyscy zainteresowani. Będzie można zobaczyć wystawę sprzętu na zewnątrz oraz dwie hale z wystawą sił zbrojnych. Ponadto nie zabraknie innych atrakcji jak koncerty czy tradycyjna wojskowa kuchnia.
Prezes Targów Kielce dodaje, że na wystawie z całą pewnością będzie można obejrzeć popularne w ostatnim czasie systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności – HIMARS. Z kolei nie uda się zobaczyć oryginalnych, południowokoreańskich czołgów K-2 oraz armatohaubic K-9, które zakupił w ostatnim czasie polski rząd. Zwiedzający zobaczą jedynie modele maszyn.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach będzie odbywać się w dniach od 6 do 9 września tego roku.