Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach przekaże na Ukrainę używane autobusy. W sumie cztery pojazdy, które zostały wycofane z użytku trafią do Równego i Winnicy – miasta partnerskiego stolicy województwa świętokrzyskiego.
Bogdan Latosiński, przewodniczący Rady Nadzorczej większościowego udziałowca MPK, spółki Kieleckie Autobusy, informuje, że z prośbą o przekazanie pojazdów zwróciły się do spółki władze miasta Równe. Jego zdaniem każdy rodzaj wsparcia dla walczącej Ukrainy jest niezwykle istotny.
– Ze względu na wiek taboru, te autobusy i tak nie mogły już jeździć po ulicach Kielc. Ze wszystkich 11 pojazdów, wycofanych z użytkowania wybraliśmy dwa w najlepszym stanie technicznym. To 13-letnie Solarisy, które obecnie przechodzą gruntowny remont, ponieważ chcemy, aby mogły służyć na Ukrainie jeszcze kilkanaście lat. W tej chwili poza odmalowaniem, w pojazdach wymieniane są płyny eksploatacyjne. Ponadto nasz zespół dokonuje sprawdzenia układów kierowniczego i hamulcowego, wymieniane są także zużyte podzespoły- wyjaśnia.
Przewodniczący podkreśla, że również samorząd ukraińskiej Winnicy zwrócił się do MPK z prośbą o przekazanie autobusów.
– Winnica to nasze miasto partnerskie, które w ostatnim czasie zostało brutalnie zaatakowane przez Rosję, dlatego robimy wszystko, aby kolejne dwa autobusy w jak najlepszym stanie trafiły również do tej miejscowości. Oficjalne przekazanie pojazdów ma nastąpić 30 sierpnia. To dla nas symboliczna data. W tym dniu obchodzone będzie bowiem 15-lecie funkcjonowania spółki pracowniczej Kieleckie Autobusy – mówi Bogdan Latosiński.
Przypomnijmy, w czerwcu tego roku kieleckie MPK, wystawiło na sprzedaż 11 kilkunastoletnich w pełni sprawnych pojazdów marki Solaris. Było to możliwe, po zakupieniu nowych pojazdów firmy MAN.
Pięć z nich jest zasilane gazem CNG, jednak od pięciu miesięcy autobusy gazowe nie mogą wozić pasażerów, ponieważ w dalszym ciągu do użytku nie została oddana stacja tankowania pojazdów. Obiekt został wybudowany na terenie zajezdni MPK w grudniu ubiegłego roku. W dalszym ciągu spółka gazowa odpowiedzialna za budowę stacji nie wybrała jej operatora, przez co MPK nie może z niej korzystać.