9 gatunków nietoperzy można spotkać latem w rezerwacie Krzemionki. Są tam popularne gacki, ale również najrzadsze okazy, zagrożone wyginięciem. Potwierdzają to prowadzone od tygodnia badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego podczas obozu chiropterologicznego. Sierpień to także koniec odchowu młodych nietoperzy, a więc doskonały czas do obserwacji.
Wcześniej muzeum uzyskało zgodę z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na zorganizowanie takich badań. Prace polegają na odłowach nietoperzy w specjalistyczne sieci oraz na nasłuchach wykonywanych detektorami ultradźwiękowymi. Kierownikiem obozu jest dr Mateusz Ciechanowski, który informuje, że udało się zbadać kilkadziesiąt osobników, wśród nich 9 gatunków i kilka bardzo rzadkich okazów.
– Mamy bardzo cienkie i bardzo delikatne sieci, które są trudno wykrywalne przez sygnały echolokacyjne nietoperzy. Wyjmujemy je, badamy gatunek, płeć, wiek, status rozrodczy, Mierzymy przedramię, ważymy i wypuszczamy. To nasza podstawowa metoda badań – informuje biolog. Dodaje, że najmniejsze nietoperze mają 4-5 centymetrów wielkości, mierząc od pyszczka, a największy, np. nocek duży, osiąga już wielkość między 8, a 10 centymetrów.
Nietoperze łapane są między drzewami, a także w okolicach, gdzie znajduje się woda. Z bardziej popularnych gatunków, rezerwat Krzemionki latem zamieszkują gacek i gacek brunatny. Ostatnie noce przyniosły jednak najciekawsze odkrycia. Rzadko spotykane: nocek Bechsteina i mroczek pozłocisty to ssaki, które odkryto pojedynczo, choć ten pierwszy to był młody tegoroczny samiec, więc istnieje podejrzenie, że tego typu ssaków może być więcej. Są to gatunki zagrożone wymarciem, znajdują się w polskiej czerwonej księdze.
Ponadto w rezerwacie żyją: nocek duży, nocek Natterera, mroczek późny, karlik drobny, borowiec wielki i borowiec leśny tzw. borowiaczek. Jak dodaje chiropterolog, Krzemionki to bogate stanowisko występowania nietoperzy. Ciekawe jest to, że część gatunków, która zwykle żyje w lasach ze starym drzewostanem, znalazła swój azyl latem właśnie w Krzemionkach, które takiego nie posiadają.
Obóz chiropterologiczny potrwa do piątku. Wyniki tych badań zostaną uwzględnione w monografii przyrodniczej Krzemionek, która ma powstać w przyszłym roku.