W Pińczowie powstał mural upamiętniający postać Daniela Olecha – założyciela słynnej pińczowskiej winnicy. Deskal, czyli malowidło na drewnie, powstał u podnóża Góry Zamkowej, na terenie założonej kilka lat temu winnicy o nazwie „5 Sów”.
Właściciel obiektu, Mateusz Kozera przypomniał, że Daniel Olech w 1950 roku założył winnicę na obszarze dwóch hektarów, odtwarzając tym samym tradycje zapoczątkowane w tej miejscowości w XV wieku przez paulinów. Był nauczycielem biologii w liceum ogólnokształcącym.
– W sumie uprawiał tu ok. 3 tys. sadzonek winorośli. Sprowadzał z zagranicy nowe odmiany, krzyżował je. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Sadownictwa w Skierniewicach. W latach 50. jego winnica była chlubą miasta. Chcieliśmy przypomnieć o tej wybitnej postaci, która stała się częścią historii Pińczowa – mówi.
Mateusz Kozera dodaje, że uprawiano w niej ponad 100 odmian m.in. vinifery jak i różne hybrydy. Po latach stała się winnicą doświadczalną. Pielęgnowali ją uczniowie pińczowskiego liceum. Jednak po śmierci Daniela Olecha, winnica zaczęła podupadać. Jej pozostałości próbowali ratować tamtejsi działkowcy, ale ostatecznie przestała istnieć.
Deskal powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawia portret Daniela Olecha, który trzyma kiść winogron odmiany deserowej.
– Malowidło ma 210 cm wysokości i 170 cm szerokości. Zostało wykonane na wrotach od stodoły, które prawdopodobnie pochodzą z okolic Jasła, regionu również bogatego w tradycje winiarskie – dodaje.
Obraz jest powiększoną kopią zdjęcia pochodzącego z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a autorem muralu jest pochodzący z Sanoka artysta Arkadiusz Andrejkow, który w całej Polsce tworzy sieć obrazów na drewnie.
– Liczę na to, że obecność dawnego gospodarza na starych deskach wpłynie krzepiąco na przywracanie tego miejsca do życia – podkreślił artysta.
Deskal powstał we współpracy z Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Projekt „OdnoWina”, którego inicjatorem jest małżeństwo Mateusza i Magdaleny Kozerów to jedna z sześciu inicjatyw kulturalnych, zgłoszonych przez mieszkańców, realizowanych w Pińczowie w ramach projektu „Kultura odNowa”. Celem inicjatyw jest przywracanie pamięci i promocja niematerialnego dziedzictwa kulturowego.