Biuro architektoniczne Wojciecha Gawinowskiego VOSTOK DESIGN wykona koncepcję planowanego w Pińczowie uzdrowiska. 2 sierpnia władze gminy podpisały umowę opiewającą na niemal 100 tys. zł.
Strefa uzdrowiskowa A, o powierzchni ponad 50 h, czyli serce kurortu, planowana jest na terenie parku krajobrazowego i obszaru Natura 2000 – Ostoja Nidziańska. Oznacza to, że miałaby objąć wschodnią część Pińczowa, między wybudowaną obwodnicą, a miejscowością Pasturka. Mają tam powstać: park zdrojowy, ogród botaniczny, pijalnia wód oraz ścieżka rowerowa SPA Velo.
Jak informuje burmistrz Włodzimierz Badurak, miasto chce opracować wizję planowanej zabudowy uzdrowiska.
– To strefa, na terenie której w przyszłości będą powstawały zakłady lecznicze, sanatoryjne. Wstępnie przygotowaną koncepcję architektoniczną i program funkcjonalno- przestrzenny przedstawimy radnym i mieszkańcom – dodaje.
Przygotowana koncepcja ma również zawierać misję uzdrowiska, z uwzględnieniem właściwości leczniczych klimatu i wody ma przedstawić pomysł na kierunki leczenia.
– Niektórzy sugerują nam, aby skupić się na lecznictwie uzdrowiskowym dzieci, inni, aby leczenie odbywało się w kierunku chorób cukrzycy. To bardzo ważne, aby na podstawie przeprowadzonych już badań, dotyczących właściwości leczniczych klimatu i wód, wypracować to w jaki sposób będzie w przyszłości prowadzone lecznictwo uzdrowiskowe m.in. dla jakich grup wiekowych i schorzeń – mówi.
Wykonawca zobowiązany jest uzyskać m.in. pozytywną opinię RDOŚ, wykonać inwentaryzację środowiskową (przyrodniczą) i uzyskać związane z tym wszelkie pozwolenia i dokumenty.
Koncepcja ma być gotowa do końca tego roku.
Przypomnijmy, gmina Pińczów od 2018 roku prowadzi działania mające na celu uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. W 2019 roku przeprowadzono badania, które potwierdziły właściwości lecznicze klimatu na tym terenie. W 2021 roku samorząd przygotował tzw. operat uzdrowiskowy, który trafił na biurko ministra zdrowia. Uzdrowisko miało działać w oparciu o złoża wód leczniczych „Las Winiarski”, które w znacznej części położone są na terenie gminy.
W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia wydało negatywną decyzję odnośnie do utworzenia w Pińczowie obszaru ochrony uzdrowiskowej.
– Okazało się, że aby operat został zatwierdzony, Pińczów musi mieć własne ujęcie wody leczniczej na terenie miasta – przypomina burmistrz Włodzimierz Badurak.
Gmina rozpoczęła działania dotyczące poszukiwania innych złóż np. borowiny. Oprócz tego, planuje wykonanie odwiertu wód leczniczych w miejscowości Bogucice oraz odwiertu wód geotermalnych o temperaturze ok. 50 stopni Celsjusza obok Hali Widowiskowo-Sportowej. Ta lokalizacja została wskazana przez geologów.
Obecnie gmina czeka na zatwierdzenie operatu uzdrowiskowego przez Ministerstwo Zdrowia. To otworzy drogę do zatwierdzenia statusu uzdrowiskowego gminy Pińczów.