W pierwszym miesiącu wakacji urządzenia pracujące w systemie CANARD zarejestrowały 113,5 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości – poinformował Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej, 2,7 tys. przekroczeń, zarejestrował odcinkowy pomiar prędkości w Lubinie.
Według informacji przekazanych przez GITD w pierwszym miesiącu wakacji system CANARD zarejestrował 113,5 tys. wykroczeń.
– Natomiast w tym samym okresie ubiegłorocznych wakacji zarejestrowano 166,8 tys. naruszeń. Nieznacznie zmieniła się liczba wykroczeń zarejestrowanych przez system kontroli wjazdu pojazdów na czerwonym świetle. Odnotowaliśmy spadek o niecałe 4 proc. (2021- 4,9 tys., 2022 – 4,7 tys.) – podkreślił Wojciech Król.
– Zaobserwowaliśmy natomiast znaczący spadek liczby naruszeń przekroczenia dopuszczalnej prędkości. W porównaniu do pierwszego miesiąca ubiegłych wakacji, kiedy naruszeń zarejestrowano 161,9 tys., w 2022 roku było ich 108,8 tys. Spadek wykroczeń sięga 33 proc. – podkreślił.
Wakacyjne rekordy w obiektywie fotoradarów
Prawie 57 procent lipcowych przekroczeń dotyczy prędkości 11-20 km/h.
– Największe to wykroczenie zarejestrowane 1 lipca w Wojszycach w pow. kutnowskim. Kierujący renault przy ograniczeniu do 50 km/h, jechał 161 km/h – przekroczenie o 111 km/h. Natomiast 30 lipca w miejscowości Janówek w pow. grójeckim, kierujący volkswagenem przy ograniczeniu do 50 km/h, jechał 156 km/h – przekroczenie o 106 km/h. Oba wykroczenia popełniono w obszarze zabudowanym – podał.
Wojciech Król z GITD wskazał urządzenia, które zarejestrowały najwięcej naruszeń. Są to: fotoradar w Rudzie Śląskiej przy al. Powstań Śląskich – 2,2 tys., odcinkowy pomiar prędkości w Lubinie – 2,7 tys. naruszeń, urządzenie RedLigh w Mrokowie – 770 naruszeń.
Kolejne drogi z odcinkowym pomiarem prędkości
W marcu Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował, że wybrany został wykonawca 39 urządzeń, które będą kontrolowały prędkość na różnych kategoriach dróg, w tym na autostradach. Kontrolami z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości zostanie objętych 200 km dróg. Urządzenia będą miały możliwość rejestracji naruszeń na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwiają identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów.
Systemy zostaną zamontowane w 39 lokalizacjach wytypowanych na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w Polsce. Lista podstawowa obejmuje odcinki dróg w 13 województwach.
Na liście znalazły się wybrane odcinki dróg autostrad A1, A2 oraz A4 oraz innych dróg krajowych, m.in. odcinki dróg ekspresowych S7, S11 i S14 oraz 14 dróg wojewódzkich, 3 powiatowe i 1 droga gminna. Najwięcej w województwach podkarpackim i łódzkim (5). W Świętokrzyskiem GITD nie planuje uruchomienia nowego odcinkowego pomiaru prędkości.
W sumie system automatycznego nadzoru dróg będą tworzyły po rozbudowie 73 urządzenia, które będą kontrolowały ok. 400 km dróg.
FOTORADARY W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM
DROGA KRAJOWA NR 9
- Klimontów (powiat sandomierski) – droga krajowa nr 9
- Młynek, gm. Brody (powiat starachowicki) – droga krajowa nr 9
- Opatów – droga krajowa nr 9
- Nietulisko Duże (powiat ostrowiecki) – droga krajowa nr 9
DROGA KRAJOWA NR 42
- Skarżysko-Kamienna – droga krajowa nr 42
DROGA KRAJOWA NR 73
- Stopnica (powiat buski) – droga krajowa nr 73
DROGA KRAJOWA NR 74
- Łagów (powiat kielecki) – droga krajowa nr 74
- Miedziana Góra (powiat kielecki) – droga krajowa nr 74
- Mniów (powiat kielecki) – droga krajowa nr 74
- Raszówka, gm. Mniów (powiat kielecki) – droga krajowa nr 74
- Smyków (powiat konecki) – droga krajowa nr 74
- Zawada, gm. Ożarów (powiat opatowski) – droga krajowa nr 74
- ODCINKOWY POMIAR PRĘDKOŚCI: droga krajowa nr 74 Radlin – Górno
DROGA KRAJOWA NR 77
- Kleczanów (powiat sandomierski) – droga krajowa nr 77
DROGA KRAJOWA NR 78
- Chlewice, gm. Moskorzew (powiat włoszczowski) – droga krajowa nr 78