Mogą być poszukiwani za kradzieże, włamania albo zabójstwa. Lista przestępstw osób poszukiwanych listami gończymi wydaje się nie mieć końca. Jak wygląda takie ogłoszenie i co się w nim znajduje?
To m.in. informacja na temat sądu lub prokuratury, która wydała postanowienie oraz personalia poszukiwanego. Ponadto, jego rysopis, znaki szczególne, miejsce zamieszkania, a w miarę możliwości fotografia. Nie może zabraknąć także informacji na temat treści zarzutu.
Prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, informuje, że list gończy wydawany jest w trakcie śledztwa lub na etapie postępowania sądowego, gdy podejrzany ukrywa się przed organami ścigania.
– Jeżeli mamy już wydany zarzut, a nie możemy ogłosić go podejrzanemu, prokurator występuje do sądu o jego tymczasowe aresztowanie na 30 dni. Po tym prokurator może wydać list gończy, który jest rozsyłany do jednostek policji celem ujęcia podejrzanego – tłumaczy Daniel Prokopowicz.
Po jego zatrzymaniu, postawieniu zarzutu i przesłuchaniu, prokurator ma dwie możliwości.
– Może uchylić tymczasowe aresztowanie lub wystąpić do sądu o jego przedłużenie – dodaje Daniel Prokopowicz.
W niektórych sytuacjach wydawany jest także Europejski Nakaz Aresztowania, który umożliwia poszukiwanie danej osoby poza granicami Polski.