Jak powinny wyglądać? Kiedy można ich używać? Mimo że obowiązek jazdy ze światłami dziennymi obowiązuje od wielu lat, nie wszyscy kierowcy wiedzą, że ich sposób działania i wygląd jest ściśle określony przepisami.
Zgodnie z prawem, powinny posiadać odpowiednie świadectwo homologacji. Ponadto, muszą być zamontowane powyżej 25 cm od ziemi, symetrycznie względem osi pojazdu, na równej wysokości. Intensywność światła reflektora do jazdy dziennej wynosi od 400 do 1,2 tys. kandeli.
Nie w każdej sytuacji można korzystać ze świateł do jazdy dziennej – przypomina świętokrzyska policja. Mariusz Bednarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach podkreśla, że zasady te ogranicza prawo. – Mówią one jasno, że kierujący pojazdem jest zobowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Tylko od świtu do zmierzchu, i tylko gdy jest dobra widoczność, zamiast nich można używać świateł do jazdy dziennej – tłumaczy policjant.
Świateł do jazdy dziennej nie można używać po zmierzchu, ani przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła, opady deszczu i śniegu. Trzeba pamiętać, że gdy używamy świateł dziennych, pojazd nie jest oświetlony z tyłu, a więc kierowcy poruszający się za nami mogą nie widzieć samochodu.
Za niewłaściwe używanie świateł grozi mandat karny w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.