Dymarki w Nowej Słupi zapłoną już po raz 54. Impreza o najdłuższej tradycji w regionie rozpocznie się dziś (w piątek, 12 sierpnia), o godz. 20.00 i potrwa do niedzieli.
Jak zapewnia burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior, przygotowano wiele atrakcji dla gości w różnym wieku. Zwraca uwagę, że już sama inauguracja zapowiada się interesująco. Zaplanowano ją na godz. 20.00.
– Sprzed urzędu gminy w rynku wyruszy pochód z pochodniami, bardzo widowiskowy i kolorowy. Jest to nawiązanie do tradycji, bo kiedyś dymarki zaczynały się takim przemarszem. Wędrującym barbarzyńcom i Rzymianom towarzyszyć będą okrzyki i dźwięk bębnów. Tak przejdziemy na teren Centrum Kulturowo-Archeologicznego, gdzie około 20.30 nastąpi uroczyste otwarcie i symboliczne odpalenie pieca kotlinkowego, a na koniec zaplanowaliśmy krótki występ zespołu Dym – zapowiada.
W sobotę i w niedzielę, Festiwal Archeologiczny będzie się rozpoczynał już o godz. 10.00. Na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego będzie można się przekonać, jak wyglądało życie Rzymian i barbarzyńców. Zaplanowano m.in. targ niewolników, pokazy łuczników oraz widowiskowe walki. Odbywać się też będzie pokaz wytopu żelaza w dymarce.
Pokazy przygotowali rekonstruktorzy, którzy, jak mówi Andrzej Gąsior, do Nowej Słupi zjechali z całej Polski, a nawet zagranicy. – Są to też grupy rekonstrukcyjne, które także ucierpiały w czasie pandemii, bo wielu imprez nie było. Rekonstruktorzy śpią w namiotach czy w niektórych chatach na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego. Tutaj wieczorem tworzy się niesamowity klimat. Można poczuć, że człowiek przeniósł się w czasy starożytne – podkreśla.
Coś dla siebie znajdą miłośnicy rękodzieła, ale także świętokrzyskiego folkloru. Rękodzielnicy poprowadzą warsztaty. Będzie się odbywał VII Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej. Zaplanowano pokazy taneczne i multimedialne. Na scenie będzie można usłyszeć muzykę ludową, folkową, z pogranicza polsko-ukraińskiego, nie zabraknie także współczesnych rytmów. W niedzielę muzyczną gwiazdą będzie zespół Lady Pank, który pojawi się na scenie pod lasem o godz. 21.00.
W organizację tegorocznych dymarek włączyła się Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, która jest współtwórcą i wraz z gminą Nowa Słupia będzie prowadziła Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Otwarcie tej placówki zaplanowane jest na rok 2023.
Natomiast po modernizacji czynne jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, które sąsiaduje z Centrum Kulturowo-Archeologicznego. Instytucja ta w ten weekend będzie czynna dłużej: w sobotę w godz. 8.00-18.00, w sobotę i w niedzielę od 9.00 do 20.00, a w poniedziałek od 9.00 do 17.00.