Osada neolityczna w Kopcu od czwartku jest planem filmowym. Powstaje tam obraz „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej”. Film przenosi widza w II tysiące przed Chrystusem i przedstawia realia życia w epoce brązu.
Reżyser Krzysztof Paluszyński zauważa, że osada w Kopcu idealnie wpisuje się w narrację filmu.
– Gra osadę w Bruszczewie pod Poznaniem. Miejsce to było zamieszkane najprawdopodobniej przez pierwsze elity, które pojawiły się na ziemiach polskich – mówi Krzysztof Paluszyński.
Prof. Maciej Kaczmarek z wydziału archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza mówi, że film ma mieć charakter edukacyjny i pokazać pradzieje w sposób interesujący. Tytułowe berło to berło sztyletowe, czyli pierwsze insygnium władzy na dzisiejszych ziemiach polskich. Najprawdopodobniej dzierżyli je przedstawiciele pierwszych elit żyjących w kulturze unietyckiej.
– Te pierwsze berła służyły jako broń, czyli ostrze sztyletu osadzone na stylisku, którym można było zadawać ciosy sieczne. Potem to berło w środkowej Europie przybiera bardziej prestiżową i insygnialną postać. Wykonywane było w całości z brązu – mówi Maciej Kaczmarek.
Właściciel osady neolitycznej, a także historyk Tomasz Giecewicz cieszy się, że osada przyciąga nie tylko turystów, ale też filmowców. Ma nadzieję na wypromowanie tej atrakcji turystycznej.
– Mamy nadzieję, że obraz pojawi się w TVP i na przeglądach filmowych. Wówczas byłaby to szersza promocja, bo tutaj w regionie nie jesteśmy tak do końca rozpoznawalni – mówi Tomasz Giecewicz i przytacza, że rocznie osadę zwiedza do 15 tys. turystów.
Zdjęciom na planie przyglądał się członek zarządu województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka, który jest przekonany, że to doskonały element promocji.
– Na pewno przyciągnie i zachęci ludzi, by przyjechać i zobaczyć ten kawał historii. Uważam, że ten film będzie promocją nie tylko gminy Iwaniska, ale i całego województwa – mówi Tomasz Jamka.
„Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” będzie filmem fabularyzowanym. Pozostałe sceny kręcone będą także w Biskupinie, gdzie pojawi się warsztat bursztynnika. Obraz pokazany zostanie m.in. na festiwalu filmów archeologicznych w Atenach. W TVP Historia wyświetlony zostanie prawdopodobnie w przyszłym roku.