Ponad 75 tysięcy podpisów, w tym ponad 3 tysiące w województwie świętokrzyskim udało się dotychczas zebrać pod obywatelskim projektem ustawy w obronie wolności chrześcijan. Inicjatywę wspierają przedstawiciele Solidarnej Polski, którzy w trakcie piątkowej konferencji prasowej w Kielcach podziękowali mieszkańcom regionu za dotychczasowe poparcie akcji.
W spotkaniu z dziennikarzami wziął udział minister Michał Wójcik. Jego zdaniem projekt zainicjowany przez Solidarną Polskę ma na celu ochronę nie tylko katolików i chrześcijan, ale przedstawicieli wszystkich wyznań i religii. Jak zaznacza, inicjatywa zmieniająca przepisy kodeksu karnego w zakresie obrazy uczuć religijnych jest potrzebna.
– Obecnie funkcjonujące przepisy zostały wprowadzone kilkadziesiąt lat temu, jeszcze w okresie powojennym. Wówczas chodziło o rozmycie odpowiedzialności za jakikolwiek czyn wiążący się z obrazą uczuć religijnych. W ostatnich latach sytuacja staje się coraz bardziej dynamiczna. Możemy obserwować coraz więcej przykrych incydentów, począwszy od przerywania mszy świętych, po ataki na budynki kościołów czy skandaliczne przedstawianie wizerunku Maryi, na różnego rodzaju zgromadzeniach – dodaje.
Minister Michał Wójcik, wyjaśnia, że nowelizacja przepisów kodeksu karnego nie zaostrza kar, ma na celu jedynie skutecznie egzekwować sytuacje, gdy ktoś dopuszcza się czynu zabronionego.
Poseł Mariusz Gosek, prezes świętokrzyskich struktur Solidarnej Polski wyraża przekonanie, że pomysłodawcom projektu ustawy w obronie chrześcijan uda się zebrać zdecydowanie więcej podpisów niż wymaga ustawodawca.
– Chcę podziękować wszystkim członkom, a także sympatykom Solidarnej Polski w regionie oraz samorządowcom, którym leży na sercu obrona tradycyjnych wartości. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do pielgrzymów oraz biskupów wszystkich trzech diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej, a także kapłanom, za wsparcie tej inicjatywy – zaznacza.
Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego poinformował, że dotychczas w regionie inicjatywę w obronie wartości chrześcijan poparło już ponad 3 tysiące osób. Aby obywatelski projekt ustawy mógł być procedowany przez Sejm w ciągu trzech miesięcy od zarejestrowania komitetu inicjatywy ustawodawczej, musi zyskać 100 tys. podpisów poparcia. Szczegóły projektu ustawy można znaleźć na stronie internetowej: www.wobroniechrzescijan.pl.